Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 06 maja 2021 napisz DONOS@

Komunikat MF w sprawie kas rejestrujących

W dniu 23 grudnia 2004r. Minister Finansów podpisał rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących określające m.in. zakres zwolnień od obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu tych urządzeń na rok 2005. Rozporządzenie to wchodzi w życie 1 stycznia 2005r. i zastąpi rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002r. W nowym rozporządzeniu utrzymane zostały dotychczasowe kryteria wielkości obrotów, które wyznaczają możliwość korzystania ze zwolnienia od tej formy ewidencjonowania.

Ze zwolnienia podmiotowego korzystają co do zasady Ci podatnicy, u których w poprzednim roku podatkowym obroty nie przekroczyły 40.000 zł. W przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego wielkość obrotów umożliwiających korzystanie ze zwolnienia wynosi 20.000zł. Przepisy rozporządzenia określają również szczegółowo moment utraty prawa do korzystania ze zwolnienia w związku z przekroczeniem tych obrotów .
W większości utrzymane zostały na rok 2005 zwolnienia od ewidencjonowania dla niektórych podatników rozliczających podatek dochodowy w formie karty podatkowej (na analogicznych warunkach jak w 2004r., tj. niezatrudniania pracowników poza małżonkiem)
W stosunku do roku 2004r. ze zwolnienia tego typu nie mogą korzystać: pozłotnicy, lakiernicy, introligatorzy, tapicerzy. Oznacza to, że w 2005r. mogą oni korzystać ze zwolnienia od ewidencji przy zastosowaniu kas na ogólnych zasadach, tj. uwzględniając kryterium obrotów.
Nowe rozporządzenie zawiera również zwolnienia przedmiotowe, odnoszące się do czynności wymienionych w załączniku do ww. rozporządzenia.. W stosunku do stanu w 2004r. w zał. do rozporządzenia nie zostały wymienione m.in:
wykonywanie zdjęć i obróbki fotograficznej i inne usługi fotograficzne,
usługi związane z wyświetlaniem filmów i taśm wideo,
usługi fryzjerskie i kosmetyczne,
usługi parkingowe,
utrzymanie ulic i placów
Uwaga: Dla podatników świadczących ww. usługi obowiązuje kryterium obrotów do rozpoczęcia ewidencjonowania przy zastosowaniu kas.
Uwaga: nowe rozporządzenie określa terminy obowiązywania zwolnienia od ewidencjonowania przy zastosowaniu kas. Rozporządzenie przewiduje zwolnienie:
1) do 30 kwietnia dla czynności objętych zwolnieniem do końca 2004r.,
2) do 30 września dla czynności w zakresie wyświetlania filmów i taśm wideo
3) do 31 grudnia dla czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia
Uwaga: Powyższe terminy ani też wielkość obrotów jako kryterium zwolnienia nie dotyczą:
podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego,
przy świadczeniu usług przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w samochodowej komunikacji, z wyjątkiem określonych w poz. 6 i 7 zał. (przewozy rozkładowe za które pobierane są ceny urzędowe ustalone przez gminę),
przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami.
Wszystkie ww. czynności od początku 2005r. podlegają ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kas a w przypadku podatników sprzedających gaz cała ich sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz prowadzących taką działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.
Treść rozporządzenia z 23 grudnia 2004r. znajduje się na stronie internetowej MF: www.mf.gov.pl/podatki/system podatkowy/podatek od towarów i usług

Izba Skarbowa w Białymstoku
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę