Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Recepty z aptekarską dokładnością...

- Wszelkie recepty z błędami, jak pieczątka z napisem, że decyzja o refundacji należy do NFZ, nie będą realizowane albo realizowane za 100-procentową odpłatnością – mówi Jarosław Mateuszuk, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Białymstoku, na wieść, że Sejm nie przyjął dzisiaj zastrzeżeń aptekarzy do ustawy o refundacji leków. - Podtrzymujemy swoje stanowisko o realizacji recept, zgodnie z zarządzeniem ministra zdrowia z końca grudnia, i czekamy na stanowisko oraz dalsze wytyczne Naczelnej Rady Aptekarskiej.

- Do dzisiaj realizowaliśmy recepty z pieczątką lekarza „do decyzji NFZ” jako leki refundowane - mówi Elżbieta Szostakowska, prowadząca Aptekę W Rynku i Aptekę Medica przy ul. Polowej w Łomży. - Ale nie wiem, czy tak będzie również od poniedziałku, bo czekamy na dzisiejsze głosowanie sejmowe w sprawie zastrzeżeń do ustawy „refundacyjnej”. Potem decyzję podejmie Naczelna Rada Aptekarska, nasz organ samorządowy, a my się do niej dostosujemy.
Właścicielka aptek nie zauważyła znaczącej zmiany w liczbie recept z pieczątką między początkiem stycznia a dniem głosowania w Sejmie.
- Lekarze, którzy nie przystąpili do protestu Porozumienia Zielonogórskiego, wypisują recepty zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z końca grudnia, a protestujący nadal na receptach stawiają pieczątkę – kontynuuje Elżbieta Szostakowska. - W naszych aptekach pacjent nie widzi tego problemu, bo to go bezpośrednio nie dotyka. Jest to natomiast problem dla mnie, bo ryzykuję indywidualnie, i to finansowo. Jeśli za trzy lata zmieni się rząd albo struktura Narodowego Funduszu Zdrowia, to kontrolerzy wszelkimi konsekwencjami i karami obciążą mnie, powołując się na teraz uchwalaną ustawę o lekach refundowanych.
Zdaje sobie z tego sprawę także Jarosław Mateuszuk, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej, skupiającej ok. 830 członków. 
- Aptekarze powinni mieć świadomość, że z perspektywy NFZ recepty z pieczątką „do decyzji NFZ”  są to recepty nieprawidłowe i konsekwencje finansowe spadną na właścicieli.
Godzinę wcześniej w jednej z najstarszych i najbardziej znanych łomżyńskich aptek przy ul. Giełczyńskiej tłok niemal jak na dworcu. Po trzy, cztery osoby stoją przy dwóch okienkach do kasy, a co chwilę otwierają się drzwi. Wchodzą nowi klienci z receptami.
- Dzisiaj nikogo nie odsyłamy z receptą, na której jest pieczątka – twierdzi Maria Szczepańska, kierownik apteki, należącej do CEFARM Białystok. - Stosujemy się do rozporządzenia, licząc, że ministerstwo zdrowia dotrzyma słowa i recept z pieczątką nie odrzuci przy refundacji. Nie wiem, jak będzie w przyszłym tygodniu, bo nie otrzymałam jeszcze dyspozycji.

Mirosław R. Derewońko

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę