Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Wielka Orkiestra Serc dla noworodków i matek w Łomży

- Bez specjalistycznego sprzętu diagnostycznego i leczniczego lekarzom często niewiele udałoby się zrobić – mówi dr Bożena Florczyk, ordynator oddziału noworodków i wcześniaków Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. - W ubiegłym roku otrzymaliśmy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy respirator z funkcją oscylacji, wart prawie 90 tys. zł, a rok wcześniej inkubator transportowy z funkcją wspomagania oddechu metodą nCPAP o wartości 100 tys. zł. Wartość sprzętu od WOŚP dla łomżyńskiego szpitala przekroczyła już ponad milion złotych.

Respirator to nowoczesne urządzenie wentylacyjne, mieszające powietrze z tlenem, żeby nowo narodzone dziecko miało lepsze warunki utlenowania krwi. Natomiast inkubator na sali porodowej czeka na wcześniaka, który wymaga pomocy: jest nagrzany i gotowy do przewiezienia dziecka na oddział intensywnej opieki noworodkowej. Posiada, m.in., specjalną szufladę z kasetą RTG, na którą najeżdża się aparatem rentgenowskim, aby wykonać zdjęcia narządów małego człowieka. Zresztą, aparat RTG jest również darem od WOŚP.
- Niezmiernie się cieszymy, że mając takie urządzenia, możemy pomagać w sytuacjach na pierwszy rzut oka beznadziejnych – kontynuuje dr Florczyk. - To ogromna zasługa Sztabu WOŚP, druha Krzysztofa Pyczota i setek młodych wolontariuszy, bardzo zaangażowanych w to, żeby współgrać z Wielką Orkiestra Serc w Łomży i w okolicy. Nasz oddział odczuwa tę pomoc, dzięki czemu co roku możemy pomagać na OION-ie około 70 noworodkom, ale sprzęt służy również wielu innym dzieciom.
Podczas 20. Finału WOŚP w niedzielę, 8. stycznia, lekarze i pielęgniarki oddziału od godz. 10. do 14. w hali sportowej przy ul. Księżnej Anny będą uczyli młodych rodziców, jak kąpać, przewijać i karmić noworodka.
- Zależy nam, żeby rodzice mieli świadomość, że nie tylko pomagamy noworodkom w stanie zagrożenia życia – dodaje dr Florczyk. - Uczymy różnych czynności, jak pielęgnować pępek czy spojówki, oraz karmienia piersią.
W niedzielę 180 wolontariuszy, m.in., w Łomży, Ciechanowcu, Jedwabnem, Tarnowie, Grądach Woniecko i Wiźnie, zbierać będzie do puszek z serduszkiem pieniądze na zakup nowoczesnych urządzeń do ratowania życia wcześniaków i pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Łomżyńska scena WOŚP stanie przy hali sportowej, która od godzin porannych do godz. 15. ma zamienić się w targ staroci. Od godz. 16. do ok. godz. 22 trwać będą koncerty grup muzycznych i licytacje. Ok. godz. 19. 20 pojawi się wielki tort na 20-lecie WOŚP od Łomżyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, zaś o godz. 20. tradycyjne światełko do nieba.

Mirosław R. Derewońko

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę