Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@

WORD oblężony

Tak wielu chętnych na prawo jazdy chyba nie mieliśmy nigdy w całej historii – mówi Mirosław Oliferuk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży. - Tylko w grudniu na egzaminy zapisało się 8 tysięcy osób. To nawet więcej niż dwa raz więcej niż normalnie – dodaje. Chętnych do prawo jazdy naganiają zapowiedzi zmiany egzaminu, które powinny wejść w życie już 11 lutego, tyle tylko, że podczas ostatniej w starym roku narady z Ministrem Transportu Sławomir Nowak zapowiedział, że „rozważa możliwość przesunięcia tego terminu”.

W całym 2011 roku w łomżyńskim WORD-ize przeprowadzono ponad 22,7 tys egzaminów teoretycznych i niemal 37,5 tys praktycznych. Tych drugich jest więcej bo ich zdawalność jest mniejsza i wynosi ok.40% podczas gdy teorie za pierwszym razem zdaje już 80% przystępujących do egzaminu.
Początek ubiegłego roku dla WORD-u nie był optymistyczny. W styczniu na egzaminy praktyczny i teoretyczny zapisało w sumie nieco ponad 2,5 tys osób.  Gdy jednak rządzący zapowiedzieli zmiany w egzaminach chętnych z miesiąca na miesiąc przybywało.
- W grudniu do egzaminów teoretycznych przystąpiło u nas 3371 osób, a do praktycznych 4553 osoby – mówi Mirosław Oliferuk. - Na styczeń 2012 rok też mamy o wiele więcej chętnych niż przed rokiem – dodaje.
Wszyscy którzy mogą, chcą zdać egzamin na prawo jazdy przed wejściem w życie zapisów nowej ustawy, która zmienia egzamin teoretyczny. Od 11 lutego ma być nowa, większa baza pytań, pytania mają być tajne, odpowiedź ma być udzielana w czasie rzeczywistym, bo wejdą klipy filmowe i nie będzie można wracać do pytania na które już udzieliliśmy odpowiedzi. Pytania mają być punktowane od 1 do 3, a egzamin zalicza uzyskanie 68 punktów na 74 możliwe do zdobycia. 
- Resort chciał od 11 lutego wprowadzić także zmianę całego systemu szkolenia wraz ze zmianą systemu informatycznego – mówi Oliferuk. - Założenie było takie aby kandydat na kierowcę najpierw zgłaszał się do starostwa, gdzie miał mieć zakładaną elektroniczną kartę kierowcy, a później dopiero do ośrodka szkolenia kierowców i na egzamin. Po jego zdaniu mógłby od razu wsiąść do samochodu i pojechać. Okazuje się jednak, że tego wszystkiego może nie udać się teraz zrobić  i minister Nowak, podczas ostatniego spotkania z dyrektorami WORDów z całej Polski, mówił, że może się okazać, że termin wejścia w życie ustawy zostanie przesunięty na 30 czerwca – relacjonuje Oliferuk. 
Jeśli termin faktycznie zostanie przesunięty hossa WORDów, ale także ośrodków szkolenia kierowców przedłuży się.
- Codziennie nowe osoby uzyskują możliwość zdobycia prawa jazdy i będą ona chciały zrobić to jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów – mówił dyrektor łomżyńskiego WORD-u.
Przypomnijmy na kurs kierowcy można zapisać się trzy miesiące przed 18-nastymi urodzinami, a egzamin na prawo jazdy można zdawać już w dniu „18”. Na egzamin można wejść jednak tylko z dokumentem potwierdzającym tożsamość, czyli najczęściej dowodem osobistym, lub paszportem, który w przeciwieństwie do dowodu, można zdobyć przed uzyskaniem pełnoletniości.
- Jednak na dzień dzisiejszy wszystkie zapowiedziane zmiany wchodza w życie już 11 lutego 2012 roku - podkreśla Mirosław Oliferuk.

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę