Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Czas rozliczyć się z fiskusem

Wraz z nowym rokiem rusza kampania PIT-owa, czyli okres rozliczenia się dochodów osiągniętych w 2011 roku. Termin na złożenie zeznania PIT upływa w poniedziałek 30 kwietnia. Rozliczając się podatnicy zetkną się z formularzami o takich samych oznaczeniach jak podczas poprzedniego rozliczenia rocznego, ale jak podkreśla Radosław Hancewicz rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku nie oznacza to jednak, że wszystkie formularze będą dokładnie takie same jak przed rokiem.

Nim jednak zapłacimy warto przypomnieć sobie, co możemy odliczyć od dochodów bo pozostało jeszcze trochę ulg. Najpopularniejsza jest ta na dzieci (tzw. ulga rodzinna), dla osób wychowujących dzieci własne i przysposobione.  W roku 2011 doprecyzowano jednak przepisy dotyczące rozliczenia osób samotnie wychowujących dziecko – nie wystarczy już tylko formalnie wychowywać dziecko.
Bardzo popularna jest też ulga na internet. Teraz nowość – ulga nie musi być już związana z miejscem zamieszkania, zatem dopuszczalne są wszelkie łącza stałe, komórkowe, dostęp wdzwaniany itp. bez względu na adres miejsca zamieszkania podatnika i adres korzystania z Internetu.
- Dla odliczenia ulgi, faktura VAT nie jest już niezbędna – podaje Hancewicz. - Wystarczy posiadanie jakiegokolwiek dokumentu stwierdzającego poniesienie tych wydatków, zawierającego w szczególności dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.
Jest też ulga rehabilitacyjna, z której przy spełnieniu poszczególnych warunków, mogą skorzystać zarówno osoby niepełnosprawne, jak i ich opiekunowie.
- W przypadku ulg rehabilitacyjnych, które nie wymagały dotąd żadnych dowodów poniesienia wydatków, na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:
wskazać z imienia i nazwiska osoby, które opłacono w związku z pełnieniem przez nie funkcji przewodnika; okazać certyfikat potwierdzający status psa asystującego (nie wystarczy już posiadanie psa przewodnika), oraz okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych – podaje Hancewicz.
Bez zmian pozostaje za to ulga dla honorowych krwiodawców, a od tego roku również podatnicy – ryczałtowcy będą mieli prawo do odliczania składek na Indywidualne Konto Emerytalne w swoim rocznym PIT.

W celu ułatwienia podlaskim podatnikom rozliczenia się z podatku dochodowego, Izba Skarbowa w Białymstoku przygotowała, jak co roku, specjalny „Informator o rozliczeniu PIT za 2011 rok”. Wszyscy zainteresowani mogą go pobrać ze strony www.is.bialystok.pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę