Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Lotnisko na miarę Łomży... za setki tysięcy

Miało kosztować tylko kilkadziesiąt tysięcy złotych. Koszty będą znacznie większe, ale władze Łomży twierdzą, że nasze lotnictwo „promuje Łomżę, pozytywnie wpływa na wizerunek miasta” dlatego na budowę lądowiska wydamy teraz ponad 200 tys zł. Decyzję o nieoczekiwanym dofinansowaniu budowy lądowiska przy ul. Grobli Jednaczewskiej radni, na wniosek prezydenta, podjęli na ostatniej w starym roku sesji Rady Miasta. Najprawdopodobniej jednak wydać trzeba będzie jeszcze więcej, dużo więcej...

Tuż przed ostatnimi wyborami samorządowymi ówczesne władze miasta ogłosiły, że Łomża zbuduje sobie małe zielone lotnisko czyli lądowisko. Powstanie przy Grobli Jednaczewskiej, a pas startowy ma mieć 1670m długości i 52m szerokości. Zgodnie z zapowiedziami poprzednich władz miały móc na nim lądować motolotnie, samoloty ultralekkie oraz małe samoloty typu PZL Wilga czy Cessna. Wszystko, za poprzedniej władzy miało kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych. W przygotowanym wówczas projekcie budżetu miasta na 2011 rok zapisano 80 tys zł, i kwota ta została przyjęta w budżecie. Przez rok w sprawie budowy lotniska niewiele jednak zrobiono. W wakacje prezydent Mieczysław Czerniawski rozważał „przesunięcie realizacji tego zadania na lata 2012-2013 lub odstąpienie od realizacji tej inwestycji w planowanym miejscu” bo nowe wyliczenia kosztów były znacznie wyższe. Opowiadając radnemu Andrzejowi Grzymale na interpelację tej sprawie prezydent podawał, że sam szacunkowy koszt doprowadzenia energii elektrycznej do hangaru, który miasto miałoby zbudować na dzisiejszych łąkach to 300 tys zł. Jeszcze więcej (330 tys zł) trzeba zapłacić za zapewnienie lądowisku bieżącej wody, a aby inwestycje zrealizować konieczne jest także choćby wyrównanie terenu, wymiana gruntu, a docelowo budowa pasa startowego zgodnie z zasadami sztuki inżynierskiej.
Później jednak najwyraźniej pesymizm prezydenta zmienił się bo prace ruszyły.
- W 2011 roku przygotowana została dokumentacja techniczna przepustu, drogi dojazdowej oraz płyty fundamentowej pod hangar za kwotę 11 tys. zł – podaje Anna Sobocińska, rzecznik prasowy prezydenta. 
W ostatnich dniach starego roku miasto ogłosiło kupo za ponad 108 tys zł hangaru, który ma stanąć na lądowisku. Przetarg obejmował tylko dostawę (bez montażu) hali stalowej szerokość 12m, długość 24m i wysokość od 4,5-6 metrów. Sama hala kosztowała więc więcej niż na całe lądowisko było zapisane w budżecie miasta. 
- Środki w budżecie na 2011r. na przygotowanie lądowiska zwiększyli radni podczas grudniowej sesji,  56 tys. zł pochodzi z oszczędności z działań inwestycyjnych – podaje Sobocińska.
To jednak nie koniec nakładów na budowę lądowiska. W budżecie na 2012 rok na ten cele zapisana jest kwota kolejnych 80 tys zł.  Sobocińska podaje, że planowane do wykonania na ten rok prace to: budowa hangaru – który ma stanąć na specjalnej płycie betonowej o wymiarach 14 na 26 metrów, a także budowa drogi dojazdowej i przepustu.
Sobocińska zapewnia przy okazji, że „miasto nie przewiduje wielomilionowych nakładów na przygotowanie pasa do startów i lądowań przy Grobli Jednaczewskiego. Władze Łomży chcą natomiast zapewnić podstawowe warunki do lądowania na tym terenie motolotni i samolotów ultralekkich, najważniejsze jest więc przygotowanie płyty i postawienie hangaru.”
W ocenie władz Łomży lądowisko z hangarem potrzebne nam jest „aby w godziwych warunkach w Łomży mogły odbywać się Mikrolotowe Mistrzostwa Województwa Podlaskiego”.
- To wydarzenie, które promuje Łomżę, pozytywnie wpływa na wizerunek miasta, stąd decyzja o wspieraniu przedsięwzięcia podczas samej organizacji, jak też przy tworzeniu odpowiednich warunków do rozwoju motolotniarstwa – podaje rzecznik prasowy prezydenta Czerniawskiego.

***
W XXI wieku do zapewnienia godziwych warunków, o których mówią władze miasta, potrzebne jest jeszcze co najmniej doprowadzenie do hangaru (mamy nadzieję z toaletami) światła i bieżącej wody. To oznacza, że potrzebne będą kolejne nakłady...

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę