Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Szpitalny rezonans dalej bez kontraktu

Główne zdjęcie
Szpital (Fot. Jacek Sawicki)

W łomżyńskim szpitalu kilka miesięcy temu oddano do użytku nowoczesny rezonans magnetyczny. Kosztował grubo ponad 4 mln zł, a większość środków pochodziła z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych Ministerstwa Zdrowia. W tym roku szpital na rezonans nie miał kontraktu, bo te były rozstrzygane wcześniej. Ale okazuje się, że w przyszłym roku bezpłatnych badań też tu nie będzie można robić bo NFZ nie podpisał ze szpitalem kontraktu. Dostała go prywatna firma, której rezonans jednak nie jest tak nowoczesny jak ten szpitalny.

Nowoczesny szpitalny rezonans przez ostatnie pół roku wykonywał badania dla pacjentów szpitalnych oddziałów i dla wszystkich innych ale tylko wtedy gdy z własnej kieszeni decydowali się pokryć koszt badania – kilkaset złotych. I tak zarobił dla szpitala około 300 tys zł.
Rezonans może wykonać nawet około dwudziestu badań dziennie. Plan był taki, że za badania te będzie płacił Narodowy Fundusz Zdrowia, i dla wszystkich ubezpieczonych będą one bezpłatne. Ale wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku też tak nie będzie. NFZ zaproponował szpitalowi aby rezonans na kontrakcie wykonywał tylko jedno-dwa badania dziennie. To zdaniem dyrekcji szpitala nie miało sensu więc kontraktu nie podpisano.
Kontrakt z NFZ-em podpisała za to prywatna firma z Warszawy, której urządzenie do niedawna stało w łomżyńskim szpitalu, a teraz stoi w jednym z budynków przy Alei Legionów. NFZ tłumaczy, że oferta tej firmy była korzystniejsza niż oferta szpitala. Zakład niepubliczny zaproponował bowiem między innymi robienie badań w soboty i po południu, a szpital nie.
Dyrekcja szpitala już wysłała protest m.in. do prezesa NFZ-u w Warszawie. Bo jak zrozumieć, że kupiony za publiczne pieniądze najnowocześniejszy w całym województwie rezonans ma stać niewykorzystywany…

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę