Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Od niedzieli Jedwabne mniejsze

Główne zdjęcie
Jedwabne, widok z południa (fot. Zdzisław Folga)

Powierzchnia Jedwabnego od 1 stycznia 2012 roku zmniejszy się o blisko 700 hektarów. Z dzisiejszego miasta zostaną wydzielone miejscowości Biczki, Kajetanowo i Kosaki-Turki. Zmiany już w lipcu zaakceptował rząd, a wcześniej prosili o nie sami mieszkańcy Jedwabnego.

Jedwabne zmniejsza się na formalny wniosek Rady Miejskiej w Jedwabnem, który pozytywnie został zaopiniowany przez Wojewodę Podlaskiego, później Ministerstwo Sprawa Wewnętrznych i Administracji, a na końcu – 26 listopada 2011 roku - także cały rząd. Jednakże jak podkreślają władze gminy z inicjatywą wyszli sami mieszkańcy, którzy już od wielu lat domagali się odzyskania swojej „wiejskości”. Za przemawiały kwestie finansowe. Zgodnie z prawem np. płatności z tytułu ONW przysługują jedynie do wiejskiej części gminy miejsko-wiejskiej jaką jest Jedwabne. W związku z tym rolnicy mający pola na terenie miasta Jedwabne nie mogli pobierać tych dopłat, a po wydzieleniu się płatności będą już im przysługiwały.
Warto dodać, że nazwy osad Biczki i Kajetanowo oraz wsi Kosaki–Turki zostały zaaprobowane przez działająca przy MSWiA Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę