Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

O odszkodowania za błędy medyków będzie łatwiej...(?)

Można będzie łatwiej i szybciej dostać odszkodowanie lub zadośćuczynienia za niewłaściwe leczenie w szpitalu. Do tej pory istniała wyłącznie możliwość założenia procesu sądowego z powództwa cywilnego. Takie sprawy trwają zwykle kilka lat. Teraz będzie to możliwe na drodze administracyjnej w ciągu kilku miesięcy. Wojewoda podlaski Maciej Żywno powołał w czwartek (29.12) 16-osobową specjalną komisję, która w tych sprawach będzie orzekać. Odszkodowania będą dotyczyć tylko szkód związanych z opieką szpitalną.

Przed komisją poszkodowany będzie oczekiwał na orzeczenie kilka miesięcy. Jeśli komisja stwierdzi, że doszło do błędu medycznego, będzie wypłacone odszkodowanie przez ubezpieczyciela. Każdy szpital ma obowiązek być ubezpieczony, a pieniądze będą pochodzić właśnie z tej puli. Komisja będzie ustalać też kwotę odszkodowania czy zadośćuczynienia. Jej wysokość będzie proponował pacjent, ale przyznane pieniądze będą zależeć od stopnia pogorszenia zdrowia i uszkodzenia ciała. Pod uwagę będzie brane także pogorszenie jakości życia polegające na konieczności korzystania z opieki albo niemożności wykonywania pracy lub podjęcia nauki, czy też uciążliwość leczenia.

Wniosek o odszkodowanie będzie można kierować do wojewódzkiej komisji przez rok od dnia, w którym pacjent dowiedział się o uszkodzeniu ciała lub "rozstroju zdrowia". Dotyczy to także sytuacji, gdy rodzina składa wniosek po śmierci pacjenta. Termin ten nie może być jednak dłuższy niż trzy lata od dnia, w którym nastąpiło uszkodzenie ciała lub śmierć.

Wojewoda podlaski Maciej Żywno podkreśla, że komisje powinny szybko i sprawnie orzekać, zwłaszcza, że będzie do nich wybranych 16 osób.

W skład komisji weszli specjaliści medycyny i prawa, organizacji pacjentów, Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta.

Zamiast odszkodowania możliwa będzie renta. Osoby ubiegające się o odszkodowanie będą mogły uzyskać: do 300 tys. złotych w przypadku śmierci pacjenta (dla spadkobiercy) i 100 tys. złotych w przypadku uszczerbku na zdrowiu (dla pacjenta). Wysokość renty może wynieść do 3 tys. złotych miesięcznie.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę