Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

Scalenie przy Żabiej unieważnione! Wyrok już prawomocny!

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił dziś skargę kasacyjną wniesioną przez miasto od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku stwierdzającego nieważność uchwały w przedmiocie scalenia i podziału nieruchomości położonych przy ul. Żabiej w Łomży. Oddalenie kasacji oznacza, że wyrok białostockiego sądu stał się prawomocny, co oznacza że wszystko powinno wrócić do stanu sprzed uchwały. Konsekwencje prawne przyjęcia uchwały, a teraz jej unieważnienia, mogą być ogromne. Działki mają już nowych właścicieli, a ci nowe notarialne akty własności i wpisy w księgach wieczystych. Część z nich już zapłaciło naliczone im przez miasto – sięgające nawet po kilkadziesiąt tysięcy - opłaty adiacenckie. Niektórzy planowali inwestycje i też ponieśli związane z tym koszty.

Przypomnijmy WSA w Białymstoku 26 maja unieważnił uchwałę Rady Miejskiej w Łomża z dnia 14 lipca 2010 r. w przedmiocie scalenia i podziału nieruchomości położonych w Łomży w dzielnicy przemysłowo – składowej w rejonie ulic Żabiej i Sikorskiego. Podstawą stwierdzenia nieważności uchwały było naruszenie prawa materialnego – czyli nieprzydzielenie właścicielom jednej działki tzw. ekwiwalentu scaleniowego. Tak wynika z uzasadnienia wyroku. „Wynikające z przepisu art. 105 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, uprawnienie uczestnika postępowania scaleniowego do uzyskania w naturze ekwiwalentu scaleniowego jest prawem bezwzględnie chronionym. Nie pozbawia tego prawa brak aktywnego uczestnictwa właściciela nieruchomości w postępowaniu scaleniowym” - czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Uchwała z lipca 2010 roku akceptowała scalenie i podział ponad 18 hektarów ziemi położonych w dzielnicy przemysłowo - składowej w rejonie ulic Żabiej i Sikorskiego. Powstało tu 35 działek mieszkaniowych, 28 przemysłowych i 10 uzupełniających. Wcześniej na tym terenie były 244 działki, które należały do 189 właścicieli. Przyjęcie uchwały w sprawie scalenia i podziału tych nieruchomości nie obyło się bez protestów części mieszkańców. W trakcie debaty wystąpił także, „zatrudniony” przez ówczesnego prezydenta, w związku z prowadzonym już wtedy prokuratorskim śledztwem - jak przedstawiano – niezależny ekspert. Dr Jan Kuryj z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego streścił liczącą 30 stron ekspertyzę do uchwały jak i całego prowadzonego postępowania scaleniowego. Stwierdził, że po usunięciu wskazanych przez niego niedociągnięć „zarówno sam projekt uchwały jak i również załączniki są zgodne z wymogami prawa”. Ostatecznie radni 11 głosami za, przy 9 wstrzymujących się, przyjęli uchwałę dokonującą scalenia i podziału nieruchomości.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę