Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

„Pójdźmy wszyscy do stajenki...” w Łomży

Główne zdjęcie
Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej

Drewniany żłóbek z sianem oraz Maryja i Józef pochyleni nad Dzieciątkiem - każda z szopek, jakie postawiono w łomżyńskich kościołach na Boże Narodzenie 2011, nawiązuje do wiekopomnego faktu przyjścia na świat Jezusa w Betlejem. Jednak twórcy szopek starali się nadać im bardziej indywidualny i lokalny styl, aby zaakcentować, że „Bóg się rodzi!” także i w naszym mieście.

Parafia pw. św. Brunona z Kwerfurtu BM
Parafia pw. św. Brunona z Kwerfurtu BM
Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej
Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej
Parafia pw. św. Michała Archanioła
Parafia pw. św. Michała Archanioła
Opactwo Przenajświętszej Trójcy (Mniszki Benedyktynki)
Opactwo Przenajświętszej Trójcy (Mniszki Benedyktynki)
Parafia pw. św. Andrzeja Boboli
Parafia pw. św. Andrzeja Boboli
Parafia pw. św. Andrzeja Boboli
Parafia pw. św. Andrzeja Boboli
Parafia pw. św. Andrzeja Boboli
Parafia pw. św. Andrzeja Boboli
Parafia Rzymskokatolicka pw. Krzyża Świętego
Parafia Rzymskokatolicka pw. Krzyża Świętego
Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej
Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej

Najwyraźniej widać to w szopce, jaką urządzono w kościele pw. św. Brunona z Kwerfurtu. W centrum dekoracji dominuje płaska bryła świątyni z charakterystyczną, wyniosłą wieżą od strony ul. Wojska Polskiego. Otacza ją rój kolorowych i zgrabnie namalowanych domków, z których kominów pyka „dym”, czyli para wodna: niestety, nad Łomżycą w naturze często unosi się ciężki, gryzący dym, gdy mieszkańcy do pieców wrzucają śmieci. Z lewej strony wychodzi na spotkanie przybyszom dostojny biskup św. Brunon, którego 1000-lecie męczeńskiej śmierci Diecezja Łomżyńska obchodziła w 2009 r. Męczennika poprzedza wielobarwny, strojny kogut z prawdziwym pierzem. Stawiający szopkę ministranci zauważyli, że gdyby figurce świętego włożyć okulary, byłby podobny do nowego, siódmego biskupa łomżyńskiego ks. Janusza Stepnowskiego.
Podobieństwo jest rzeczywiście uderzające, ale twórcy szopek w tym roku właściwie jeszcze nie odnieśli się do historycznej zmiany Duszpasterza Diecezji Łomżyńskiej. Dlatego w szopce ruchomej u Ojców Kapucynów za Janem Pawłem II niezmiennie podąża ks. Stanisław Stefanek TChr, poprzedni biskup ordynariusz. Tutaj w święta, również poza mszami, panował największy ruch i gwar: rodzice z dziećmi ciągnęli tłumnie z całego miasta. Łomża w wystroju pojawia się obok: Betlejem ze żłóbkiem, Asyżu z św. Franciszkiem i Rzymu z papieżem Benedyktem XVI. Nad wszystkim góruje napis „Gloria in Excelsis Deo!” - „Chwała Bogu na wysokościach...”.
U Panien Benedyktynek szopka malutka i skromniutka, w sam raz jak na zakon kontemplacyjny przystało. Mieści się w całości pod głównym ołtarzem: za żłóbkiem i figurkami Świętych Rodziców spalona słońcem, piaszczysto-skalista kraina i kilka ubogich domków z gliny. Dlatego pewnie napis na niebie zachęca, abyśmy spieszyli właśnie do Betlejem powitać Jezusa małego.
W Katedrze stanęła o wiele większa szopa z drewna, w otoczeniu wysokich choinek. Ostry snop światła akcentuje figurkę Jezusa w żłóbku, ale równie mocny drugi kieruje się długą smugą na krzyż w ołtarzu bocznym, z którego zwisa ekstatycznie wyprężony cierpiący Chrystus. W „Chwałę na wysokościach” z okresu Bożego Narodzenia wpisana jest męka i ukrzyżowanie Syna, który się narodził, aby ponieść śmierć na krzyżu dla naszego zbawienia.
W kościele Krzyża Świętego nad głównym ołtarzem rozpięta największa szopa: postacie rodziców prawie naturalnej wielkości, podobnie jak klęczącego wśród kostek siana pasterza; jedynego, który przybieżał, aby złożyć pokłon Jezusowi Malusieńkiemu. Przy pasterzu stadko sympatycznych baranków, sporych pluszaków, a nad głowami ogromny napis „Kościół naszym domem”. Hasło nowego roku kościelnego rzuca się w oko już od wejścia do przestronnej świątyni. W chwilę później przypomina się na granatowym niebie prezbiterium rozległa panorama Łomży, zwłaszcza z bez trudu rozpoznawalną wieżą ciśnień.
W dolnym kościele Sanktuarium Miłosierdzia Bożego góruje przepiękny obraz subtelnej Matki Boskiej, która czule pochyla się nad figurką Dzieciątka. Siła ekspresji matczynej troski i czułości jest tak wielka, że więcej dodatkowych ozdóbek nie potrzeba.
Obok kościoła św. Andrzeja Boboli żłóbek z plastikowymi figurami św. Rodziny stanął w werandzie ogrodowej; w pobliskiej ocieplonej szopie gdacze i meczy zwierzęca drużyna. Paw koło perliczek, owce koło cielęcia. Chociaż ciężko się tam dostać z powodu wszędobylskiego błocka, ciągną rodzice dzieci i dzieci rodziców, aby oddać raz jeszcze pokłon Nowo Narodzonemu...

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Dariusz Sipowski


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę