Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Kolejny akt oskarżenia wobec byłego zastępcy prezydenta Łomży

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku wysłali do łomżyńskiego sądu drugi już akt oskarżenia obejmujący byłego zastępcę prezydenta Łomży Marcina Brunona S. Akt oskarżenia dotyczy tzw. „sprawy Lidla”. Marcinowi S. i urzędnikowi ratusza Janowi K. prokuratorzy zarzucają wydanie niezgodnego z obowiązującym planem zagospodarowania pozwolenia na budowę u zbiegu ulic Sikorskiego i Legionów obiektu wielkopowierzchniowego.

Białostocka prokuratura zajęła się „sprawą Lidla” po doniesieniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego, którego funkcjonariusze w wakacje 2009 roku przeprowadzili w łomżyńskim ratuszu kontrolę. W jej następstwie CBA zawiadomiło prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Na początku 2011 roku prokuratura postawiła zarzuty byłemu wiceprezydentowi i jednemu z urzędników ratusza, a teraz wysłała do Sądu Rejonowego w Łomży akt oskarżenia.
- Osoby te jako funkcjonariusze publiczni zostały oskarżone o przekroczenie swoich uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę – podaje prokurator Adam Kozub, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. - Zarzuty związane są z wydaniem w 2007 roku pozwolenia na budowę pierwszego etapu obejmującego realizację będącego obiektem wielkopowierzchniowymi kondygnacyjnym, obiektu handlowego wraz z pomieszczeniami magazynowo-socjalnymi, co było sprzeczne z uchwałą Rady Miejskiej z Łomży z dnia 17 marca 2004 roku w sprawie miejscowego planu przestrzennego zagospodarowania przewidującego podstawowe przeznaczenie dla tego obszaru zabudowy usługowej, w tym z zakresu handlu z wyłączeniem m.in. obiektów handlowych wielkopowierzchniowych oraz wymaganą minimalną wysokością dwóch kondygnacji naziemnych i bogatego wystroju zewnętrznego, a także wysokiego standardu wykończenia elewacji uprzywilejowanych, co istotnie zachwiało koncepcję harmonijnego ukształtowania ładu przestrzennego i spowodowało realizację niewłaściwej formy przestrzennego obiektu handlowego oraz zaniechanie realizacji zgodnego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ciągu pieszego wewnątrz kompleksu zabudowy.

Przestępstwo którego w ocenie prokuratury dopuścili się były zastępca prezydenta Marcin Brunon S. i urzędnik Jan K zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

***
W grudniu 2005 roku ówczesne władze miasta dokonały scalenia działek w tzw. „Zielonej Dzielnicy”. Niemal trzy lata później prawomocnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku stwierdził, że chwała Rady Miasta Łomża w sprawie scalenia terenu w obrębie ulic Mickiewicza, Legionów, Sikorskiego i Wyszyńskiego jest niezgodna z prawem. Uchwała jednak weszła w życie i na jej podstawie dokonano zmian w księgach wieczystych. Po scaleniach w iście ekspresowym tempie u zbiegu ulic Alei Legionów i Sikorskiego wybudowano supermarket Lidl. Sieć sklepów teren kupiła od prywatnego przedsiębiorcy, który na scaleniu „zarobił” najwięcej. Przed scaleniem biznesmen ten posiadał w tej części miasta kilka działek o łącznej powierzchni niespełna 7,5 tys. m.kw, a w wyniku scalenia, za dopłatą „na rzecz miasta” 785 tys zł, stał się właścicielem działki o powierzchni blisko 11 tys. m.kw. Biznesmen ten szybko sprzedał tę działkę za około 7 mln zł.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę