Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Soli Deo śpiewa Bożej Dziecinie

Ukazała się debiutancka płyta szkolnego zespołu Soli Deo. Oprócz młodzieży z Katolickiego Gimnazjum i Katolickiego LO w Łomży w nagraniach udział wzięły łomżyńskie przedszkolaki. Towarzyszyli im znakomici polscy i zagraniczni muzycy. – Chcieliśmy wpisać się w tradycję rodzinnego, zbiorowego muzykowania i śpiewania kolęd – podkreśla Michał Sawicki, opiekun zespołu.

Płyta „Wyśpiewamy Ci Dziecinko” to siedem pastorałek. Dwie z nich: „Do szopy hej pasterze” i „Pasterze mili” są doskonale znane. Autorami pozostałych kompozycji są  Piotr Kaja i Michał Sawicki, zaś teksty napisały Agata Widzowska-Pasiak oraz Elżbieta Samluk.
–Trzeba pamiętać, że tradycje to nie tylko choinka czy wigilijne potrawy, ale i tradycyjne kolędy - mówi Sawicki. – Ale celowo obok tradycyjnych pastorałek nagraliśmy nowe kompozycje. Wykorzystujące brzmienie instrumentów akustycznych, jak  klarnet, flet czy skrzypce, zaaranżowane na kapelę ludową.
Punktem wyjścia do pracy nad płytą było pięć utworów, które ukazały się dwa lata temu na „Nadnarwiańskich Pastorałkach” Studia Wokalnego eMDeK. Podkłady instrumentalne płyty zostały nagrane w dwóch etapach. Pierwsze nagrania odbyły się w Studio Splendor of the Seas na pokładzie statku wycieczkowego pływającego po morzach i oceanach całego świata. Zagrali w nich muzycy z Bułgarii, Francji i Polski, pod kierownictwem multiinstrumentalisty  Andrzeja Mazura. Płyta została dokończona zimą i wiosną tego roku, w podłomżyńskim Studio Tenout, Łukasza Sienickiego. Ciekawostką jest to, że na płycie, oprócz pastorałek zamieszczono także dwie wersje wszystkich utworów: z chórkami i w wersji instrumentalnej.
- Ma to zachęcić nauczycieli, instruktorów prowadzących zajęcia w domach kultury czy nawet dzieci z rodzicami do wspólnego śpiewania – wyjaśnia Michał  Sawicki.
Walory edukacyjne wydawnictwa podkreśla dodatkowa książeczka z nutami i słowami wszystkich utworów. Wokalistom zespołu Soli Deo: Joannie Baranowskiej, Patrycji Gołębiewskiej, Marii Jurkowskiej, Adamowi Kalinowskiemu, Angelice Konopko, Marzenie Oblińskiej, Kornelii Obryckiej, Ewie Rutkowskiej, Tomaszowi Wiśniewskiemu i Dianie Wołosińskiej, towarzyszyły w nagraniach dzieci z łomżyńskich przedszkoli. Najmłodsi: Maciek Antoniak, Maciek Bączek, Bartek Brzóska, Daria Łukaszewicz i Ania Żabińska, poradzili sobie doskonale, podkreślając rodzinny charakter wspólnego śpiewania. 
Płyta „Wyśpiewamy Ci Dziecinko” ukazała się w ramach Projektu P21 - Twórcze Przedszkole XXI wieku Centrum Szkoleniowego eduskrypt.pl.  
– To pierwsza płyta Soli Deo, ale zarazem jej pierwsza część, bo drugą szykujemy na przyszły rok – zapowiada Michał Sawicki.
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Soli Deo


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę