Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Oszustwo „na córkę”

Blisko 20 tysięcy złotych straciła 83-letnia mieszkanka Łomży, która uwierzyła kobiecie podającej się przez telefon za jej córkę. Starsza pani przekazała gotówkę podstawionej koleżance „fałszywej córki”. Policjanci kolejny raz apelują, o rozwagę i nie uleganie emocjom oraz kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób.

Do zdarzenia doszło w ubiegłą środę w Łomży. W godzinach porannych do starszej pani zadzwoniła kobieta i przedstawiła się jako jej, przebywająca w Stanach Zjednoczonych, córka. 83-latka nie podejrzewała podstępu, gdyż rzeczywiście jej córka przebywa za granicą a rozmówczyni była bardzo przekonująca i wiarygodna. Kobieta powiedziała, że ma problemy finansowe i potrzebuje pieniędzy, jednak nie podała, na co mają być przeznaczone. Miała po nie przyjść jej koleżanka. Mieszkanka Łomży dała się przekonać. O umówionej porze do mieszkania pokrzywdzonej zapukała podstawiona koleżanka. Starsza pani bez cienia wątpliwości przekazała jej wypłacone wcześniej z banku 14,5 tysiąca złotych. Dodatkowo do wypłaconej kwoty staruszka dołożyła jeszcze oszczędności trzymane w domu, 1300 dolarów i 300 euro. Nie podejrzewając niczego, przekazała kobiecie pieniądze. W rezultacie 83 – latka straciła około 20 tysięcy złotych. Dopiero kilka dni później, po skontaktowaniu się z rodziną, starsza pani zorientowała się, że padła ofiarą oszusta. Wtedy o całym zdarzeniu powiadomiła Policję. Teraz łomżyńscy policjanci szukają oszustek.

Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic – podaje st.asp. Justyna Aćman z KWP w Białymstoku. - Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. Nie wpuszczajmy do naszych mieszkań osób obcych i nie ufajmy ślepo naszym telefonicznym rozmówcom. Nie dajmy się również nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka, czy córki oraz nie przekazujmy pieniędzy obcym. Bądźmy ostrożni i asekuracyjni, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Jednak najważniejsze jest, aby w takim przypadku zawsze najpierw skontaktować się z osobą, do której pożyczka ma trafić. Jeżeli podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem natychmiast poinformujmy policję.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę