Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Shrek w krainie baśni

Cała historia zaczęła się w momencie, gdy Shrek znalazł zaczarowany ołówek. Kiedy zaczął nim rysować nagle znalazł się w pociągu, w towarzystwie Bolka i Lolka. Już po chwili dołączył do nich Reksio i wspólnie wyruszyli na wyprawę ze Smokiem Wawelskim… W muzyczną podróż do krainy bajek zabrała dzieci orkiestra Filharmonii Kameralnej pod batutą Tomasza Chmiela, wraz z występującym w roli narratora opowieści, popularnym aktorem, Maciejem Damięckim.

Familijny Koncert Mikołajkowy został zorganizowany przez  Filharmonię Kameralną już po raz szósty. Tego typu koncerty stały się w Łomży tradycją i cieszą się dużą popularnością. Tym razem dzieci mogły wysłuchać i zobaczyć specjalny program, zawierający muzykę z najpopularniejszych polskich i zagranicznych bajek, z narracją autorstwa Jerzego Tarczewskiego. Orkiestrę Filharmonii poprowadził, zza fortepianu, dyrygent Tomasz Chmiel   z Krakowa, także autor aranżacji wszystkich utworów.  Jednak uwagę młodej publiczności skupiał na sobie narrator – prowadzący koncert Maciej Damięcki. Wszędzie było go pełno. Zapowiadał, żartował, prowadził konkursy, tańczył z dziećmi, przemieszczając się po sali z godną pozazdroszczenia szybkością. Przez moment poprowadził  nawet orkiestrę jako dyrygent, co – jak wyznał – zawsze było jego marzeniem.
Na program tej muzycznej, baśniowej opowieści złożyła się ponadczasowa muzyka z polskich bajek, takich jak: „Zaczarowany ołówek”, „Bolek i Lolek”, „Reksio” czy „Porwanie Baltazara Gąbki”. Nie zabrakło też uwielbianego przez dzieci Shreka i tematów z filmu o tym samym tytule, z „Hallelujah” Leonarda Cohena i „I’m A Believer” The Monkees.
- Jest to muzyka, którą uwielbiam – mówi Tomasz Chmiel. -  Mistrzowska muzyka Waldemara Kazaneckiego do  „Zaczarowanego ołówka”, „Bolka i Lolka” to coś fantastycznego. W zagranicznych bajkach nie ma tak dobrej  muzyki – to coś, co pamięta się przez miesiąc lub dwa i szybko zapomina. A muzykę z polskich bajek pamięta się przez lata – są to kultowe, ponadpokoleniowe produkcje, znane także obecnym dzieciom, czym jestem bardzo pozytywnie zaskoczony.
Finałem koncertu – przyjętym entuzjastycznie przez młodą widownię – było pojawienie się Świętego Mikołaja z prezentami i słodyczami. Może po takim przyjęciu zaczną pojawiać się w Filharmonii częściej?
- Dzieciaki zawsze są wspaniałe, zawsze można na nie liczyć – ocenia Maciej Damięcki.
-Kiedy były zagadki, konkursy, one są niezniszczalne i wiedzą wszystko. Do tego jak się lubi pogadać z dziećmi, podroczyć z nimi – to też jest fantastyczne. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach dzieciaki są tak konsumpcyjnie nastawione do wszystkiego…  Nie zastanawiają się, czy coś jest dobre czy złe, ważne, że co tydzień leci w jakimś filmie, który akurat oglądają. Ale jeżeli pokaże im się, tak jak dzisiaj, różne sposoby wykonania tego samego utworu, może to je zainteresować i ukształtować. Bo dzieci są z natury ciekawe, chłoną wszystko z wielkim zainteresowaniem.
- Prezentowanie młodej publiczności koncertów granych przez zawodową orkiestrę to pomysł godny naśladowania – dodaje Tomasz Chmiel. - Granie dla dzieci muzyki, którą rozumieją i czują, to inwestycja w przyszłość, kiedy zaczynają lubić muzykę i reagują pozytywnie na słowo filharmonia.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę