Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Świeże spojrzenie na teatr

Osiem zespołów weźmie udział w przeglądzie najciekawszych teatrów młodzieżowych regionu. W piątek w Łomży odbędą się już 16. Konfrontacje Teatralne. Wśród prezentujących się na scenie będą trzy teatry z Łomży: Ostatnia Deska Ratunku, Koło Teatralne Scena i Teatr Aktywny.

Biorące udział w Konfrontacjach teatry z Białegostoku, Grajewa, Łap i Łomży przygotowały w większości autorski repertuar. Są również scenariusze oparte na balladach Adama Mickiewicza (Teatr Mniejsza o to z Łap), sztukę Aleksandra Fredry (Teatr Kaprys z Łap) czy „Berenika i lwy” łomżyńskiego Teatru Ostatnia Deska Ratunku.
Działający przy Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 zespół wystawi tym razem monodram, oparty na opowiadaniu „Berenika i lwy” Hanny Kowalewskiej. Cała historia zaczyna się w momencie zaginięcia 13-letniej, upośledzonej Bereniki oraz podejrzanego o udział w jej zniknięciu dyrektora zoo, Gustawa R. Autorką scenariusza i reżyserem jest opiekunka teatru, Ewa Chludzińska, zaś na scenie w trwającym 40 minut spektaklu zaprezentuje się Łukasz Drężek.
- To opowiadanie mną wstrząsnęło – opowiada Ewa Chludzińska. - Długo szukałam sposobu, jak je pokazać, przemówić do szerszej publiczności. Podjęte w nim tematy: wykorzystywania nieletnich,  samotności człowieka, problem niepełnosprawności czy upośledzenia są nadal aktualne i na nich się skupiamy.
- Występuję po raz pierwszy w monodramie – dodaje Łukasz Drężek. - Jest to dla mnie ogromne wyzwanie. Nie jest łatwo skupić  tak długo uwagę publiczności.
Równie ciekawie zapowiada się spektakl, przygotowany przez Magdalenę Kocoń i Katarzynę Dudę - uczennice Gimnazjum Katolickiego w Łomży – pod kierunkiem Bogumiły Wierzchowskiej – Gosk. Aktorka łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora  jest opiekunem Koła Teatralnego Scena i  jednocześnie autorką scenariusza oraz reżyserem przedstawienia „Bez tytułu”.
- Nasza miniatura teatralna nie ma tytułu, bo byłby on za bardzo oczywisty – wyjaśnia Wierzchowska – Gosk. - Ukazuje ona wzajemne relacje dwóch sióstr:  jednej przebojowej, otoczonej znajomymi oraz drugiej – lubiącej poezję, wrażliwej, unikającej ludzi. To sztuka o samotności wśród ludzi, kiedy człowiek, otoczony setkami „przyjaciół” tak naprawdę jest sam. Takie wrażenie pogłębia otwarte zakończenie przedstawienia.
Scenariusz powstał na podstawie doświadczeń autorki z wieloletniej pracy z młodzieżą. Podobnie jest w przypadku sztuki przygotowanej przez działający w MDK-DŚT Teatr Aktywny. Sztuka  „No Future” - autorstwa i w reżyserii Joanny Klamy – opowiada o problemach młodzieży z narkotykami i jest kontynuacją innych, takich jak „Pokolenie próbne” czy przygotowywane „Plemię”. W spektaklu zagra troje aktorów: doświadczone Martyna Żochowska i Natalia Wysk i debiutujący na scenie Adam Zając.
- Sztuka nosi tytuł „No Future”- mówi Joanna Klama - instruktor ds. teatru MDK – DŚT.  – Opowiada historię dziewczyny, która pracuje w barze i próbuje odnaleźć się w obecnej rzeczywistości. Robi to niestety na różne sposoby, sięgając także po narkotyki – jest reprezentantką tego tytułowego pokolenia bez przyszłości. Zaczyna od zabawy z narkotykami, ale kończy się ona tragicznie. W obliczu tej tragedii bohaterka przechodzi przemianę, uzmysławia sobie, co zrobiła ze swoim życiem.
Podobnie jak w roku ubiegłym dużą atrakcją dla młodych aktorów będą warsztaty teatralne. Poprowadzi je absolwent Akademii w Gardzienicach, ceniony aktor, m.in. Teatru Brama, Marek Kościółek.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę