Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Święto poezji nad Narwią

Katarzyna Duda z Łomży zdobyła „Złotą Strofę” - główną nagrodę Łomżyńskiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Współczesnej. Była to już 27. edycja konkursu, zorganizowanego przez Teatrzyk Żywego Słowa „Logos” i Klub JW 1511.

W konkursie wzięło udział 24 młodych miłośników poezji z Jedwabnego, Kołak Kościelnych, Łomży, Orzysza, Radziłowa, Sarnak i Wizny. Wierszem obowiązkowym w tym roku był utwór Romana Brandstaettera (1906 – 1987) –  wybitnego dramaturga, pisarza, poety i tłumacza. Jako drugi recytatorzy przedstawiali dowolnie wybrany wiersz innego polskiego poety. Tegoroczna zwyciężczyni w ubiegłorocznej edycji konkursu zdobyła drugą nagrodę.
- Brandstaetter to bardzo trudny poeta – podkreśla Witold Długozima, organizator konkursu,  prowadzący Teatrzyk Żywego Słowa „Logos”. - Jego poezja jest filozoficzna, ma dużo wątków teologiczno – religijnych. Dlatego myślę, że uczestnicy konkursu, sięgając po jego wiersze musieli się sporo natrudzić, by je zrozumieć. Do tego widać, że młodzi ludzie nie sięgają już tylko do Wisławy Szymborskiej. Szukają innych, równie dobrych poetów: Miłosza, Herberta, ks. Twardowskiego, Różewicza, Staffa. W tym roku była też poezja naszych tutejszych autorów, znad Narwi – Jana Kulki, Tadeusza Mocarskiego i Jarosława Choromańskiego. Bardzo mnie to cieszy!

Wojciech Chamryk

Wyniki:
Nagroda główna  „Złota Strofa” - Katarzyna Duda  (Gimnazjum Katolickie Łomża, Teatrzyk Żywego Słowa „Logos”)
I miejsce - Magdalena Kocoń (Gimnazjum Katolickie Łomża, Teatrzyk Żywego Słowa „Logos”)
II miejsce – Patrycja Malinowska (PG 8 Łomża)
III miejsce: Justyna Mocarska (PG Jedwabne) i Wiktor Zawadzki  (Teatrzyk Żywego Słowa „Logos”)
Wyróżnienia: Monika Zielińska (PG I Łomża), Katarzyna Górska (PG I Łomża), Mateusz Kuleszczyk (Kołaki Kościelne)
Nagroda Specjalna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży - wyróżnienie za dobór repertuaru – Jędrzej Lutostański (Teatrzyk Żywego Słowa „Logos”)


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę