Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Sztuka i smaki Bułgarii u Żivkowej

„Cudowny świat Krystju Todorova – Keca” to tytuł wystawy malarstwa, cenionego w ojczyźnie i w Europie, bułgarskiego malarza, którą można oglądać w Galerii Żivkowa w Łomży. Wystawę przygotowano we współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury w Warszawie, a Łomża jest trzecim miastem w Polsce gdzie jest pokazywana. Otwarcie wystawy było pretekstem do zorganizowania „niedzieli bułgarskiej”. U Żivkowej były książki znanego bułgarskiego pisarza, była bałkańska muzyka oraz tradycyjne potrawy bułgarskiej kuchni.

– Malarstwo Todorova – Keca jest współczesne i bardzo mi bliskie, ponieważ przedstawia na obrazach swój cudowny świat - mówi właścicielka galerii, Ivayla Żivkowa.
Ale podziwianie wiszących na ścianach galerii obrazów bułgarskiego artysty, odbywało się w prawdziwie bułgarskim klimacie. Gościom pobyt umilali muzycy z polsko–bułgarskiego zespołu Sarakina - Jacek Grekow zagrał na dudach, zaś Jan Mlejnek akompaniował mu na tamburze – czterostrunowym, podobnym do buzuki, bardzo popularnym w Bułgarii instrumencie.
Była też degustacja bułgarskich przysmaków, przygotowanych we współpracy z Restauracją „Retro”.
- Na stół trafiły różne potrawy – mówi Ivayla Żivkowa. - Skoncentrowałam się na banicy – to jest takie kruche ciasto – jedno z serem, drugie z porami. Do tego tradycyjna szopska sałatka, sałatka ziemniaczana, sałatka fasolowa, pieczona papryka, pieczony bakłażan, ale w postaci pasty, gołąbki w liściach winogron i zupa fasolowa.                        
U Żivkowej można było zrównież apoznać się z twórczością bułgarskiego pisarza Angela Wagensteina, autora trylogii „Pięcioksiąg Izaaka”, opowiadającej o losach dwóch Żydów – rabina i krawca - mieszkańców małego miasteczka na granicy polsko–ukraińskiej, w czasach obu wojen światowych.
- Autor tych książek jest unikalnym człowiekiem - mówi tłumaczka jego książek na język polski, Kamelia Minczewa-Gospodarek. - Poza książkami napisał ponad 50 scenariuszy do różnych filmów, jest też reżyserem. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest to, że kocha ludzi.
I tak bogate spotkanie spodobało się łomżanom, którzy w niedzielne popołudnie odwiedzili Galerię Żivkowa.
– Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, że w Łomży jest takie zainteresowanie naszą kulturą i sztuką – ocenia Michaela Todorova - dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Wojciech Chamryk 
Zdjęcia: Marek Maliszewski, Elżbieta Piasecka Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę