Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Niewiele osób skorzystało z możliwości legalnego zatrudnienia niani

Obowiązująca od dwóch miesięcy "ustawa żłobkowa" miała ograniczyć zatrudnianie opiekunek do dzieci "na czarno". Jednak w Podlaskiem tylko około 100 osób zatrudniło nianie legalnie. Najwięcej, około 50 zatrudnień było w Białymstoku, 16 w Łomży, 10 w Suwałkach i tylko 3 w Augustowie.

"Zakres ubezpieczeń to ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe na zasadzie obowiązku. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne - uzależnione od wniosku osoby, która tą umowę wykonuje. Ubezpieczenie dobrowolne nie może funkcjonować z datą wsteczną, ale na bieżąco. Ubezpieczenie pozwala chorować za pieniądze ZUS" - mówi Anna Krysiewicz, rzecznik białostockiego ZUS-u.

"Rodzic, który zatrudnia nianię, powinien podpisać tzw. umowę uaktywniająca i w ciągu tygodnia zgłosić to w ZUS-ie. Od tego dnia będzie ona objęta ubezpieczeniem społecznym, oczywiście jeśli spełnia określone w ustawie warunki" - dodaje Anna Krysiewicz.

"Dotyczy to niań, które sprawują opiekę nad dzieckiem, które skończyło 20 tygodni życia. Opieka może trwać, dopóki dziecko nie skończy trzech lat. Jeśli w trakcie roku skończy trzy lata, można to przeciągnąć do końca roku szkolnego. Nianią może być każda osoba fizyczna, dziadek, babcia, a nawet pełnoletnie rodzeństwo" - mówi Anna Krysiewicz.

Warto jednak pamiętać, że mimo opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez państwo, nianie muszą same zapłacić podatek dochodowy.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę