Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Złowrogi wirus czyha...

Główne zdjęcie
Vidmantas Paulauskas, zastępca głównego lekarza weterynarii na Litwie

Główni lekarze weterynarii Republiki Litwy i Polski: dr Jonas Milius i dr Janusz Związek gościli w Łomży na konferencji naukowej zorganizowanej przez oddział łomżyńsko-ostrołęcki Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych. Przedmiotem dyskusji był pomór świń, czyli choroba wirusowa, której nagły wybuch na Litwie całkowicie zamknął rynki Unii Europejskiej i Rosji przed litewską wieprzowiną. - W Polsce przypadki klasycznego pomoru świń, o ile pamiętam, ostatni raz notowaliśmy w roku 1994 r. - uspokajał dziennikarzy dr Janusz Związek, główny lekarz weterynarii w naszym kraju. - Jednak rozprzestrzenianie się wirusa tej choroby jest groźne również obecnie w graniczącym z Litwą województwie podlaskim, bo to region przy drodze z centralnej Litwy.

Dr Janusz Związek, główny lekarz weterynarii w Polsce
Dr Janusz Związek, główny lekarz weterynarii w Polsce
Vidmantas Paulauskas, zastępca głównego lekarza weterynarii na Litwie
Vidmantas Paulauskas, zastępca głównego lekarza weterynarii na Litwie
Krzysztof Pilawa, wojewódzki lekarz weterynarii i dr Janusz Związek, główny lekarz weterynarii w Polsce
Krzysztof Pilawa, wojewódzki lekarz weterynarii i dr Janusz Związek, główny lekarz weterynarii w Polsce

Szczegółowo okoliczności świńskiej epidemii przedstawił Vidmantas Paulauskas, zastępca głównego lekarza weterynarii na Litwie. Opowiadał, jak 1. czerwca w dużej fermie w rejonie Jonava, na której hoduje się ponad 16 tys. świń, stwierdzono przypadki zakażenia wirusem, a wkrótce potem także w jej dwóch filiach. Słuchacze dowiedzieli się o błyskawicznie pobieranych próbkach krwi zwierząt, badaniach w laboratoriach i szybkim utworzeniu trzykilometrowej strefy ochronnej i 10-kilometrowej strefie nadzoru, która wkrótce objęła cały kraj. Podjęto decyzję o całkowitej likwidacji i utylizacji stad, liczących prawie 40 tys. sztuk. W każdym gospodarstwie zastosowano aktywny monitoring świń i przystąpiono do odstrzału dzików, które również są roznosicielami wirusa. Wprowadzono zakazy eksportu i importu żywca, które przestał obowiązywać dopiero od niedawna.
- Chcemy podzielić się z Polakami tym nie najlepszym doświadczeniem, żebyście uniknęli naszego złego doświadczenia, jakie Litwa przeżyła latem – stwierdził na koniec prelegent.
O strukturze organizacyjnej i zadaniach Inspekcji Weterynaryjnej na Litwie mówił dr Kestutis Patasius, natomiast dr Janusz Związek wygłosił wykład o innym niż klasyczny pomór świń, tzw. afrykańskim. Przestrzegał, że afrykański pomór świń już pojawił się w Europie w 2007 r. Złowrogi wirus przywędrował z żywcem z Gruzji i Kazachstanu. Ponieważ nie wiadomo, gdzie się przyczaił, zalecana jest ostrożność.
- Nie należy wprowadzać obcych świń do swego gospodarstwa, a jeśli już, to objąć je 21-dniową kwarantanną w celu obserwacji zachowania i stanu zdrowia – radził dr Związek. - Powinno używać się odzieży ochronnej i specjalnych mat odkażających.
W konferencji, która odbyła się  Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, uczestniczyło ponad sto osób – lekarze weterynarii z całego regionu (m.in. wojewódzki lekarz weterynarii z Białegostoku Krzysztof Pilawa i powiatowy z Łomży – dr Marian Czerski oraz jego zastępca dr Emilian Kudyba) a także studenci i uczniowie WETy.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę