Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Ludzie sztuki pod Arkadami

Główne zdjęcie
Sławomir Romaniuk Fot. Marek Maliszewski

Jerzy Hoffman, Sokrat Janowicz, Jerzy Maksymiuk, Andrzej Strumiłło, Leon Tarasewicz i Wiktor Wołkow spoglądają na zwiedzających ze ścian Galerii pod Arkadami. To ich portrety – obok podobizn innych artystów i twórców – składają się na wystawę „Północno-wschodni”. Jej autorem jest Sławomir Romaniuk – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, pracownik białostockiego oddziału TVP i fotograf z zamiłowania.

Sławomir Romaniuk Fot. Marek Maliszewski
Sławomir Romaniuk Fot. Marek Maliszewski
Fot. Marek Maliszewski
Fot. Marek Maliszewski
Sławomir Romaniuk Fot. Elżbieta Piasecka Chamryk
Sławomir Romaniuk Fot. Elżbieta Piasecka Chamryk
Fot. Elżbieta Piasecka Chamryk
Fot. Elżbieta Piasecka Chamryk

- Kiedy zaczynałem fotografować, na jednym z konkursów otrzymałem  nagrodę - album Wiktora Wołkowa pokazujący  Podlasie w pejzażu – mówi Sławomir Romaniuk. - Wtedy zrozumiałem, że dla mnie nie ma już tam miejsca. Dlatego znalazłem sobie inne pole zainteresowania – portret. Postanowiłem pokazać Mazury, Suwalszczyznę i Podlasie, ale za pomocą ludzi, którzy zamieszkują te tereny i tutaj tworzą.
Cykl portretów Romaniuka przedstawia twórców, ludzi kultury i szeroko pojmowanej sztuki. Powód, dla którego stali się bohaterami tej wystawy jest prozaiczny – wszyscy pochodzą lub mieszkają obecnie w Polsce północno-wschodniej. Obok artystów wybitnych, jak reżyser Jerzy Hoffman czy dyrygent Jerzy Maksymiuk mamy też twórców młodych, ale z sukcesami, jak autor nominowanego do Oscara filmu animowanego „Katedra”, Tomasz Bagiński i projektantka mody Elwira Horosz. W Łomży można oglądać 14 fotografii, ale cykl ma otwarty charakter. Będzie też obejmował portrety kobiet oraz fotografie przedstawiające różne zawody – stąd uniwersalny tytuł całości - „Północno-wschodni”.
- Cykl zamknie się w około 50 zdjęciach – mówi Sławomir Romaniuk. - Mam cały zestaw osób, które chciałbym sfotografować. Niewykluczone, że 50 zdjęciem będzie mój portret.
Autor skupił się na pokazaniu artystów takimi, jacy są naprawdę – często przy pracy, w miejscu ich zamieszkania. Dlatego malarza i rzeźbiarza Andrzeja Strumiłło sfotografował w jego pracowni w Maćkowej Rudzie, a malarza Leona Tarasewicza w Waliłach, z jedną z kur z jego hodowli.
- Staram się portretować ludzi w ich naturalnym środowisku – wyjaśnia Romaniuk. - Czują się wtedy swobodniej, nic ich nie ogranicza. Wszystko fotografowałem w świetle zastanym – bez żadnych lamp, dodatków – by wydobyć właściwy charakter postaci.
Wszystkie zdjęcia są czarno białe – to też nie  przypadek. Są surowe i ascetyczne. Bez typowego dla wielu obecnych fotografików przerostu formy nad treścią  ukazują to, co najważniejsze: człowieka. Czasem, jak w przypadku zdjęcia Tomasza Bagińskiego, sfotografowanego bardzo szybko, bo czas naglił. Dla odmiany pierwsze podejście do portretu Wiktora Wołkowa było nieudane – dopiero kolejna próba, w plenerze, nad wodą, zakończyła się sukcesem.
- To forma minimalistyczna, oszczędna w rekwizyty – opowiada fotografik. Nie ma takiego przegadanego, dodatkowego elementu. Czarno białe zdjęcia bardziej pobudzają wyobraźnię. Kolor nie jest tu potrzebny, bo często odwraca uwagę – tu można skupić się na każdej postaci.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę