Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

15 lat temu biskup Stanisław Stefanek wkroczył do Katedry...

Główne zdjęcie
Ingres bpa Stanisława Stefanka 17.11.1996 r. Fot. Gabor Lorinczy

Była godzina 15.30 w niedzielę, 17. listopada 1996 r. Dzień nie za ciepły, ale nie padało. Tego dnia piętnaście lat temu odbywał się uroczysty ingres do Katedry w Łomży nowego biskupa ordynariusza Diecezji Łomżyńskiej ks. Stanisława Stefanka, zakonnika Towarzystwa Chrystusowego. Był on szóstym ordynariuszem w historii powstałej w 1925 r. diecezji, na którego ingres zjechało ponad 20 biskupów, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Józefem Kowalczykiem.

Ingres bpa Stanisława Stefanka 17.11.1996 r. Fot. Gabor Lorinczy
Ingres bpa Stanisława Stefanka 17.11.1996 r. Fot. Gabor Lorinczy
Ingres bpa Stanisława Stefanka 17.11.1996 r. Fot. Gabor Lorinczy
Ingres bpa Stanisława Stefanka 17.11.1996 r. Fot. Gabor Lorinczy
Ingres bpa Stanisława Stefanka 17.11.1996 r. Fot. Gabor Lorinczy
Ingres bpa Stanisława Stefanka 17.11.1996 r. Fot. Gabor Lorinczy


- Nie było za ciepło, ale na pewno nie padało – wspomina Gabor Lorinczy (lat 70), znany od dziesiątków lat w Łomży i w regionie fotoreporter i autor albumów, który uwiecznił tamte chwile. - Mnie nasz nowy biskup od razu skojarzył się z papieżem Janem XXII, nawet pomyślałem: sobowtór. Powiedziałem mu potem, że łatwo się go fotografuje, bo ma bardzo sugestywną mimikę i żywą  mowę rąk. A jak jeszcze te zdjęcia opublikowałem w tygodniku „Kontakty”, to niektórzy księża mieli straszne zastrzeżenia, że... ośmieszyłem biskupa! Ale nasz biskup, na szczęście, ma do siebie i do świata zdrowy dystans. Powiedział: „Przecież ja taki jestem, panie Gaborze, pan oddał prawdę”. A wkrótce potem zostałem osobistym fotografem biskupa Stefanka i przyjaźnimy się do dziś.

Ingres przebiegał imponująco i w podniosłej atmosferze. Licznie przybyli hierarchowie katoliccy, przedstawiciele województw ostrołęckiego i łomżyńskiego (jeszcze istniały), reprezentanci stanów i wierni diecezji.
Ze znajdującego się naprzeciw Katedry budynku Instytutu Teologicznego o godz. 15.30 wyszła procesja koncelebransów. Kroczyli w niej przed wówczas 60-letnim biskupem Stanisławem Stefankiem, m.in., metropolita wrocławski abp Henryk Gulbinowicz oraz arcybiskupi Stanisław Szymecki z Białegostoku i Juliusz Paetz z Poznania, poprzedni ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej.
W kruchcie Katedry nowego biskupa diecezjalnego Stanisława Stefanka powitał ówczesny proboszcz świątyni ks. Henryk Gołaszewski. Podał do ucałowania krzyż, kropidło z wodą święconą i klucze.
Biskup Stefanek udał się na krótką adorację do kaplicy Najświętszego Sakramentu, po czym przeszedł na prezbiterium do ołtarza głównego, gdzie kanclerz kurii ks. Tadeusz Śliwowski odczytał dokument o nominacji. Nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk przekazał pastorał – okazałą laskę, symbol władzy pasterskiej – bp. Stefankowi  i wprowadził  go z metropolitą białostockim abp. Józefem Szymeckim na tron biskupi. Po trwających blisko godzinę powitaniach w imieniu reprezentantów społeczności diecezjalnej nastąpiło homagium: złożenie hołdu i przyrzeczenie czci i posłuszeństwa przez duchowieństwo diecezjalne, siostry zakonne i rodziny.
Bp Stanisław Stefanek przewodniczył mszy św. koncelebrowanej, podczas której w homilii stwierdził, że ma jeden program działania: służyć Ewangelii. Nawiązał do myśli św. Pawła „Wszyscy wy bowiem jesteście synami światłości i synami dnia”. W żywym, pełnym ekspresji kazaniu dowodził, że kierując się przykazaniami Bożymi budujemy wokół siebie ład i porządek moralny. Jeśli natomiast ulegniemy pokusie oddalenia się od światłości, zaczynamy siać zamęt w świecie. Biskup Stefanek podkreślił, że kapłaństwo Papieża Jana Pawła II wskazuje, jak służyć współczesnemu światu, który „nie ma żadnego programu oprócz wiecznego zastraszenia”.
Pod koniec mszy św. przybyli hierarchowie składali gratulacje i życzenia nowemu biskupowi łomżyńskiemu, zaś uroczystość zakończyło błogosławieństwo pasterskie i podniosły hymn „Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki otaczał blaskiem potęgi i chwały....”. Zapadł niedzielny wieczór, 17. listopada 1996 roku...

Mirosław Derewońko
(na podstawie relacji prasowych: „Głos Katolicki”, „Gazeta Współczesna”, „Kurier Poranny”)

W najbliższą niedzielę 20 listopada, w dniu Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, w Katedrze Łomżyńskiej o godz. 16.00. odprawiona będzie Msza św., która będzie zamknięciem czasu peregrynacji relikwii Bł. Karoliny Kózkówny w naszej diecezji, a także sposobnością by podziękować Biskupowi Stanisławowi Stefankowi TChr za 15 lat posługi pasterskiej w Kościele Łomżyńskim.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę