Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Pacjenci powinni przygotować się na zmiany - jest nowa lista leków refundowanych

Od środy (16.11) obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Jest na niej prawie 3,5 tysiąca produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Za refundację płaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze składek ubezpieczonych. Tradycyjnie część leków staniała, jednak większość ma nowe wyższe ceny. Drożeją np. niektóre leki przeciwbólowe oraz stosowane w chorobach przewlekłych, jak astma czy padaczka. W białostockich aptekach tej zmiany na razie nie widać - twierdzą kupujący.

W wykazach refundacyjnych znalazły się nowe specyfiki, m.in. stosowane przy endometriozie, w nietrzymaniu moczu, przepisywane w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnym zapalaniu stawów czy przy raku piersi.

"Od nowego roku zmiany cen leków mogą być jednak bardzo wyraźne" - uważa prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Białymstoku Wacław Korzeniowski. Ma obowiązywać nowa ustawa refundacyjna.

Upusty oferowane przez firmy farmaceutyczne, hurtownie i apteki będą zakazane, żadnego leku refundowanego nie będzie można sprzedać taniej niż ustali to resort zdrowia z producentem. Na dodatek leki na dane schorzenie - te droższe jak i ich tańsze odpowiedniki - znajdą się w jednej grupie terapeutycznej. A to od tych tańszych wyliczana będzie kwota refundacji przez NFZ. Jeśli pacjent będzie chciał albo musiał przyjmować inny lek, dopłaci różnicę z własnej kieszeni.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę