Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

„Starsi Panowie” i zdolna młodzież

Ponadczasowe przeboje autorstwa Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory złożyły się na program koncertu „Polska młodzież śpiewa... piosenki Starszych Panów“, który odbył się w ramach Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej. Zaśpiewała je Małgorzata Nakonieczna z Kielc - utalentowana młoda wokalistka, zwyciężczyni „Szansy na sukces” i innych prestiżowych konkursów. Na scenie towarzyszył jej pianista jazzowy Paweł Lipski z Łomży, także autor wszystkich aranżacji.

Paweł Lipski
Paweł Lipski
Małgorzata Nakonieczna
Małgorzata Nakonieczna

W przeciwieństwie do niedawnego recitalu Joanny Trzepiecińskiej - którego znaczną część także stanowiły  piosenki duetu autorskiego Wasowski i Przybora  - niedzielny koncert w MDK - DŚT okazał się znacznie bardziej dopracowany pod względem repertuarowym. To nie było tylko kilka wielkich przebojów, zestawionych na chybił trafił, lecz spójna, przemyślana całość, recital z pięknie zbudowaną dramaturgią i umiejętnie dobranymi utworami. Młodzi wykonawcy nie ograniczyli się tylko do przebojów z telewizyjnego, legendarnego już Kabaretu Starszych Panów. Owszem, nie zabrakło  i takich utworów, by wymienić: „Dla ciebie jestem sobą”, „Na całej połaci śnieg” czy wykonana na bis „Piosenka jest dobra na wszystko”. Jednak równie interesującą częścią programu były inne wielkie przeboje legendarnych twórców, pisane dla takich wokalistek jak Ewa Bem, Hanna Banaszak czy Irena Santor. Małgorzata Nakonieczna udowodniła w nich, że nie dostawała licznych nagród w konkursach wokalnych tylko za urodę i olśniewający uśmiech. Okazała się, mimo młodego wieku, już ukształtowaną, bardzo kompetentną wokalistką, obdarzoną silnym, o ciekawej barwie, głosem. Radziła sobie doskonale z różnymi gatunkami muzycznymi, ale wygląda na to, że to jazz jest jej najbliższy - począwszy od quasi bluesowego „Dzień dobry, Mr Blues”, dynamicznego “S.O.S.” i lirycznych ballad w rodzaju  „Na całej połaci śnieg”, z króciutką partią śpiewaną scatem. Nie zabrakło też efektownego budowania nastroju w „Ja dla pana czasu nie mam” oraz niemal aktorskiej interpretacji tekstu w “O Romeo!”, śpiewanym niegdyś przez Kalinę Jędrusik. Równie ciekawie było od strony muzycznej. Pomimo tego, że Paweł Lipski świadomie zszedł na plan dalszy, skupiając się na akompaniamencie, nie zabrakło interesujących momentów i smaczków, szczególnie w partiach solowych. Lipski zaprezentował się w nich z lirycznej, subtelnej strony („Walc Embarras“), ale pokazał także, że mocniejsze, bardziej dynamiczne dźwięki też pasują do piosenek Wasowskiego i Przybory (“S.O.S.”, „Piosenka jest dobra na wszystko”). Program koncertu uzupełniły i wzbogaciły czytane przez Małgorzatę Nakonieczną fragmenty korespondencji Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, pochodzące z książki  “Listy na wyczerpanym papierze”.
- Cieszę się, że tak dużo ludzi przyszło na nasz koncert, że nadal słuchają piosenek z Kabaretu Starszych Panów - ocenia Małgorzata Nakonieczna. Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z Pawłem Lipskim - cieszę się, że nasze drogi się zeszły i możemy razem robić to, co uważamy za wartościowe i najlepsze w muzyce. 
- Przekrój piosenek był bardzo różny, stąd urozmaicone aranżacje - dodaje Paweł Lipski. Od balladowych, lirycznych piosenek, poprzez swingowe, czy utrzymane w nowszych, funky'owych  rytmach. Czyli dużo nut, bo to była  otwarta formuła - jestem na scenie sam, z wokalistką, nie jestem skrępowany sekcją rytmiczną czy gitarzystą - sam muszę tworzyć całą kanwę dźwiękową. Stąd pomysły na różne eksperymenty, mniej lub bardziej liryczne dźwięki.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę