Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

„Twórcy z Łomży” w Bułgarii

W Sofii w Instytucie Polskim otwarto wystawę prac Teresy Adamowskiej, Grzegorza Gwizdona, Iwony Sielskiej, Ewy Skłodowskiej i Ivayly Żivkowej. Nosi ona tytuł „Twórcy z Łomży” i jest to pierwsza prezentacja dzieł łomżyńskich artystów w Bułgarii.

Wystawa jest rezultatem współpracy mieszkającej w Łomży od 15 lat, pochodzącej z Bułgarii artystki Ivayly Żivkowej oraz Instytutu Polskiego w Sofii. Instytucja ta ma wielkie zasługi w dziedzinie popularyzacji kultury polskiej w Bułgarii - wystawa "Twórcy z Łomży" jest kolejną na przestrzeni lat prezentacją polskiej sztuki w Sofii i wpisuje się w nurt przedstawiania jej najciekawszych trendów, zjawisk i reprezentantów. Nie jest to wystawa monotematyczna, o ściśle określonym temacie. Dowolna tematyka wpłynęła znacząco na kształt i formę wystawy - artyści sami dobierali prace, które miały się na niej znaleźć. Przeważają dzieła najnowsze, ale nie zabrakło też prac charakterystycznych dla stylu poszczególnych twórców, czy nieco starszych - reprezentatywnych dla ich twórczości.
Teresa Adamowska zaprezentowała najnowszy cykl obrazów, inspirowanych i namalowanych na podstawie starych, rodzinnych fotografii. Iwona Sielska przedstawiła wybór swych efektownych akwarel. Grzegorz Gwizdon pokazał najnowsze grafiki, przedstawiające piękno okolic Nowogrodu i Ciechanowca, wykonane techniką własną, bazującą na technikach graficznych. Obrazy Ivayly Żivkowej - malowane farbami akrylowymi -  pochodzą zaś z najnowszego, dopiero powstającego cyklu "Przebudzenie". Grafiki i obrazy dopełniła ekspozycja ceramiki Ewy Skłodowskiej i tkaniny artystycznej Ivayly Żivkowej.
Wystawa spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony władz i instytucji kulturalnych Bułgarii oraz miłośników sztuki. Jej namacalnym efektem, poza wrażeniami artystycznymi, jest też nawiązanie przez Ivaylę Żivkową - propagującą z powodzeniem od lat sztukę łomżyńskich twórców w swej ojczyźnie - regularnej współpracy z Instytutem Polskim. Kolejna wystawa łomżyńskich artystów w Sofii to tylko kwestia czasu. Są też duże szanse na współpracę w dziedzinie edukacji plastycznej młodzieży - na przykład w postaci plenerów malarskich w okolicach Łomży i w Sofii. A już niebawem, bo 27 XI w Galerii Żivkowa będzie można oglądać dzieła artystów bułgarskich - wystawa będzie połączona z prezentacją kultury i tradycji kulinarnych tego kraju.
– Bardzo się cieszę, że udało się nam pokazać nasze prace w Sofii - mówi Ivayla Żivkowa. Całość ekspozycji była bardzo pozytywnie oceniona i odebrana. Wystawa jest różnorodna - tak, jak my jesteśmy. Dlatego ceramika, akwarele, grafiki, obrazy i moja tkanina zwróciły uwagę ludzi. Mogli oni zobaczyć twórców z małego miasta w Polsce, poznać różnorodność ich prac - zaskoczeniem dla zwiedzających było to, jak wielu jest w Łomży artystów. To dla mnie wielka satysfakcją, że mogę dzielić się z ludźmi za granicą, pokazać im prace autorów takich, jak Teresa Adamowska - która podała mi rękę, gdy zaczynałam tu w Łomży, powiedziała "spróbuj", gdy myślałam, że dla mnie wszystko jest już zakończone, że przyjeżdżając do innego miasta i kraju prawdopodobnie będę musiała zmienić swój zawód. Dlatego liczyłam, że kiedyś uda się nam pokazać nasze - i nie tylko, bo na wystawie są prace także innych osób, w jakiś sposób mi bliskich- w Bułgarii. I to się spełniło.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Galeria Żivkowa


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę