Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

93 lata Niepodległej

Kilkaset osób uczestniczyło w łomżyńskich obchodach Święta Niepodległości. Rozpoczęły się one przed tablicą poświęconą Leonowi Kaliwodzie, bohaterskiemu dowódcy łomżyńskiej POW, którzy zginął w tym miejscu 11 listopada 1918 roku podczas rozbrajania Niemców. W 93. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w Łomży były wystąpienia przedstawicieli władz, był Apel Poległych i była salwa honorowa.

- Właśnie to miejsce na ul. Sienkiewicza, bardzo realnie przenosi nas w klimat listopadowej Łomży sprzed 93 lat – mówi prezydent Mieczysław Czerniawski.
- Przez 123 lata niewoli Polska przetrwała w sercach Polaków – dodawał poseł Lech Kołakowski.
- Dzisiejsze święte jest świętem radosnym – zauważał wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski  i zachęcał obecnych do aktywnego udziały w życiu społecznym i politycznym wolnej Polski.
Natomiast Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego podkreślał, że data ta skłania nas wszystkich do  głębokiej refleksji nad Ojczyzną.
Następnie odbył się Apel Poległych w którym  wzywano pokolenia Polaków walczących o wolną i Niepodległa Polskę począwszy od kosynierów Tadeusza Kościuszki, żołnierzy Dąbrowskiego, powstańców styczniowych i listopadowych, żołnierzy walczących na polach bitew I wojny światowej żołnierzy 33 pułk piechoty walczących w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku jak i podczas kampanii wrześniowej 1939 roku, partyzantów i żołnierzy wyklętych, którzy nie złożyli broni po II wojnie światowej. Przed budynkiem gdzie śmiertelnie postrzelony został Leon Kaliwoda żołnierze łomżyńskiej jednostki wojskowej oddali trzykrotną salwę honorową, a delegacje złożyły kwiaty. 
Następnie wszyscy w pochodzie ulicami miasta przeszli do Katedrze Łomżyńskiej, gdzie uroczystą  Mszę świętą w intencji Ojczyzny sprawował ks bp Tadeusz Bronakowski. Po niej na zabytkowym cmentarzu zapalono znicze na grobie Leona Kaliwody i mogiłach żołnierskich. Dokonano również symbolicznego odsłonięcia odrestaurowanego Pomnika Powstańców Listopadowych.

200829104429.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę