Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Strzelanina na lotnisku w Czerwonym Borze

Gęsta mgła od rana ściele się cicho po łąkach na opuszczonym poligonie. Budynek wieży kontrolnej przy dawnym lotnisku wydaje się pusty, gdy nagle rozlega się ostre „bababababaa!”. W półmroku podziemi kryje się sześciu zamaskowanych mężczyzn w kominiarkach. Badawcze spojrzenia, w rękach pistolety...

W podziemiach skradają się jeden za drugim, rozglądając bacznie po ścianach wokół. Za każdym rogiem może czaić się groźny przestępca. Ostrzegawcze okrzyki „Uważaj!”, „Z tyłu!” i „Chowaj się!”, a potem uspokajające „Czysto”, „Zawijamy”. Na szczęście, groźne z daleka postacie patrzą niemo tylko z plakatów...
Trwają trzydniowe szkolenia, zorganizowane przez dyrekcję Zakładu Karnego w Czerwonym Borze pn. „Multidyscyplinarny model wykorzystania technik interwencyjnych w służbie więziennej”. W zajęciach, prowadzonych przez instruktorów z elitarnej jednostki GROM, uczestniczy 40 funkcjonariuszy z podlaskiej i mazowieckiej straży granicznej, z oddziału specjalnego policji w Białymstoku oraz z zakładów karnych w Słupsku, Kaliszu, Katowicach i Czerwonym Borze.
- Organizujemy szkolenia funkcjonariuszy, którzy potrzebują ćwiczeń umiejętności i zachowania w ekstremalnych sytuacjach – wyjaśnia Wojciech Grabowski (lat 45), wiceprezes spółki Grom Group, który do 2003 r. służył w elitarnym oddziale komandosów. - Dla policji szkolenia prowadzimy w zasadzie gratisowo, a nawet dopłacamy: z sentymentu i dlatego, że policjanci mają trudną pracę w terenie. Trudno, żeby umieli właściwie strzelać, sięgając po broń zaledwie raz w roku.
- Trzeba czterech tysięcy powtórzeń sytuacji, żeby zachowała się pamięć mięśniowa – dodaje chcący zachować incognito instruktor Gromu, pod którego okiem ćwiczą funkcjonariusze. - A lata całe zajmuje wypracowanie zmysłu technicznego, jaki muszą wykazać z narażeniem życia uczestnicy najbardziej niebezpiecznych akcji.
Z myślą o nich na ogrodzonym 8,5-hektarowym terenie, dzierżawionym przez warszawską spółkę od Nadleśnictwa Łomża, powstanie obok dawnej wieży lotniska 500-metrowy polowy tor przeszkód z 36 przeszkodami – trochę na wzór NATO-wskiego w Zegrzu. Sama wieża stanie się częścią 15-metrowej ściany wspinaczkowej z liną pionową cienką i liną grubą do ćwiczenia zejść i skoków ze śmigłowca.
- Prowadzimy rozmowy, aby sprowadzić do Ośrodka Szkolenia Poligonowego wagon kolejowy, tramwaj i autobus – planuje wiceprezes Grabowski. - Będą nam przydatne podczas zajęć przed Euro 2012, w celu prowadzenia zajęć z ochrony i interwencji w środkach komunikacji i transportu.
Instruktorzy Grom Group są zadowoleni z usytuowania ośrodka na odludziu, bo mogą tu szkolić w każdej z „kolorowych” taktyk: czarnej - w piwnicach i pomieszczeniach budynku na kilku piętrach, zielonej - w lesie i na linii lasu, niebieskiej - w wodzie i na wodzie oraz czerwonej z udzielania pierwszej pomocy.
- Kiedy w tym roku weszliśmy do ośrodka, zastaliśmy tu tylko popiół, zgliszcza i wysypisko śmieci – podsumowuje Wojciech Grabowski, pokazując wielki zbiornik wodny w pobliżu, mogący służyć także survivalowym spotkaniom integracyjnym firm. - Oprócz szkoleń specjalnych, detektywistycznych i związanych z ochroną i  bezpieczeństwem biznesu, wprowadzimy wkrótce  jeszcze więcej urozmaiceń. To tylko kwestia czasu.

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Marek Maliszewski

210204100642.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę