Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Pamiątki po kpt. Raginisie jadą do Warszawy

Przedmioty osobiste, które należały do kapitana Raginisa będzie można zobaczyć w Warszawie. Zostaną zaprezentowane przy okazji otwarcia wystawy "Korpus Ochrony Pogranicza 1924 - 1939". Ekspozycja będzie zaprezentowana dzisiaj (28.10) o 12 przed Domem Polonii przy Krakowskim Przedmieściu 64 w Warszawie. Na trzydziestu planszach organizatorzy chcą pokazać historię Korpusu Ochrony Pogranicza od jego powstania w 1924 roku do kampanii wrześniowej w 1939.

Wystawa to blisko 170 zdjęć archiwalnych, które pochodzą z prywatnych archiwów i są udostępniane publicznie pierwszy raz. Jest to także pierwszy publiczny pokaz pamiątek po dowódcy odcinka Wizna z września 1939 roku, kapitanie Władysławie Raginisie. Zostały znalezione w jego grobie na Górze Strękowej podczas ekshumacji przeprowadzonej na zlecenie Stowarzyszenia Wizna 1939. Będzie można zobaczyć medalik, guziki od munduru czy wieczne pióro. Zaprezentowany będzie także należący do kapitana odrestaurowany już hełm wojskowy.

Kapitan Raginis dowodził obroną Wizny na początku września 1939 roku. Bitwa ta często nazywana jest polskimi Termopilami ze względu na bohaterstwo walczących tam żołnierzy. Przez 2 dni powstrzymywali oni atak wielokrotnie liczniejszych sił niemieckich. Kapitan złożył przysięgę, że żywy nie odda bronionego odcinka. Kiedy został zmuszony do kapitulacji, popełnił samobójstwo w swoim schronie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę