Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Marszałek przejmie łomżyński Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy

W ciągu 20 lat istnienia Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Łomży niemal 500 dzieci trafiło do adopcji, natomiast w ciągu ostatnich 10 lat 480 dzieci, zamiast do domów dziecka, trafiło do przeszkolonych przez tę placówkę rodzin zastępczych. Teraz ośrodek zmieni „właściciela”. Po 1 stycznia 2012r.organem prowadzącym ośrodek będzie Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Jak podaje Anna Sobocińska z ratusza trwają uzgodnienia dotyczące zasad prowadzenia ośrodka pod 1 stycznia oraz ewentualnego użyczenia czy wynajmu pomieszczeń.

Wczoraj radni miejscy uchwalili że, na bazie lokalowej i części kadry obecnego Ośrodka Miasto Łomża, utworzone będzie Centrum Pieczy Zastępczej, które będzie kontynuowało prace Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Łomży w zakresie budowania, nadzorowania i wspierania systemu rodzinnej opieki zastępczej tj. ustawowe zadania organizatora pieczy zastępczej. Centrum przejmie również dodatkowe zadania wynikające z ustawy, które są zadaniami gminy i które dotyczą pracy asystentów rodziny.
- Nie wiąże się to z wydawaniem dodatkowych pieniędzy z budżetu miasta, ponieważ te zadania były realizowane przez istniejący obecnie OAO – wyjaśniała podczas sesji Mirosława Kluczek, z-ca prezydenta Łomży.
Miasto liczy na dobrą współpracę z Marszałkiem Województwa Podlaskiego w zakresie działalności Ośrodka Adopcyjnego.
- Zależy nam, aby zadania związane z adopcją dzieci realizowane były na terenie Łomży równie skutecznie, jak czynił to nasz Ośrodek – mówiła Mirosława Kluczek.
- Gdy rozpoczynaliśmy działalność, w Łomży istniał dom dziecka na 120 osób, teraz w placówce przy ul. Rybaki jest zaledwie 24 dzieci – przyznaje dyrektor Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego, Bożena Jabłońska. Tylko w 2010 roku Ośrodek przeprowadził 30 procedur adopcyjnych zakończonych adopcją 45 dzieci.
Nowe przepisy przewidują, że od 1 stycznia 2012r. zadania związane z adopcją i opieką zastępczą zostaną rozdzielone. W myśl nowej ustawy, pieczę zastępczą ma sprawować powiat, natomiast ośrodek adopcyjny, który zajmie się wyłącznie realizacją „procedur przysposobienia oraz przygotowania osób zgłaszających gotowość do przysposobienia dziecka”, prowadzić ma samorząd województwa lub podmiot, któremu samorząd zleci realizację tego zadania.

230804070022.gif
cz
cz, 27 października 2011 12:06
Data ostatniej edycji: cz, 27 października 2011 15:03:41

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę