Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 24 czerwca 2021 napisz DONOS@

Mlekpol jeszcze większy

Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL z Grajewa powiększyła się o kolejny zakład produkcyjny. Walne Zgromadzenie Delegatów Spółdzielni przegłosowało dziś uchwałę o włączenie w struktury MLEKPOLU spółdzielni OSOWA z Bydgoszczy. To siódmy zakład, który wejdzie w skład grajewskiej spółdzielni. Dziś tworzą ją zakłady: w Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie i Augustowie.Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów SM MLEKPOL, które obradowało dziś (poniedziałek – 20.12.2004) w Grajewie poświęcone było głównie przyłączeniu Spółdzielni Mleczarskiej OSOWA z Bydgoszczy oraz Handlowo – Usługowej Spółdzielni Pracy „SERMAZBYT” z Łodzi. Delegaci jednogłośnie opowiedzieli się za włączeniem w struktury MLEKPOLU spółdzielni z Bydgoszczy. Za przyjęciem uchwały głosowali wszyscy obecni na zgromadzeniu przedstawiciele grajewskiej spółdzielni – 79 osób. Delegaci, również jednogłośnie, opowiedzieli się przeciwko połączeniu z Handlowo – Usługową Spółdzielnią Pracy „Sermazbyt” w Łodzi. Jest to firma typowo handlowa, znajdująca się na krawędzi bankructwa. Nie wywiązała się ona z warunków połączeniowych, jakie postawił jej MLEKPOL.

Spółdzielnia Mleczarska OSOWA z Bydgoszczy znana jest na rynku z produkcji mleka spożywczego, a także śmietany, maślanki, jogurtów, masła, twarogów, serka grani, serków homogenizowanych i napojów mlecznych. Spółdzielnia zrzesza ponad 550 członków – osób fizycznych i prawnych. Fundusz udziałowy wynosi około 1,5 mln. W 2003 roku bydgoska spółdzielnia skupiła 42 mln litrów, natomiast w roku bieżącym przewiduje skup w wysokości 44 mln l. Zakład sklasyfikowany jest w kategorii A. Spółdzielnia zatrudnia 187 osób i obok zakładu produkcyjnego prowadzi hurtownie w Kielcach, Nakle, Szubinie i Chodkiewicach. Spółdzielnia zadłużona jest na około 2,7 mln zł. – z tytułu kredytów na modernizację zakładu. Termin spłaty należności to 30.09.2005. Pozostałe swoje zobowiązania wobec producentów mleka jak i kontrahentów OSOWA realizuje na bieżąco, posiadając płynność finansową. Za 11 m-cy br. bydgoska spółdzielnia zamknęła działalność gospodarczą zyskiem w kwocie 240 tys. zł. Sprzedaż za rok 2004 bygdoska spółdzielnia zamknie kwotą 73 mln. zł. OSOWA liczy 484 dostawców mleka. Surowiec odbierany jest bezpośrednio z gospodarstw. 97% skupowanego mleka jest w klasie ekstra.
Połączenie SM OSOWA z SM MLEKPOL nastąpi w oparciu o prawo spółdzielcze. Z chwilą połączenia, czyli od 1 stycznia 2005 roku wszyscy członkowie spółdzielni OSOWA staną się członkami SM MLEKPOL w Grajewie. Rolnicy dostarczający mleko do zakładu w Bydgoszczy płacone będą mieli według cennika MLEKPOLU. Przypomnijmy, iż grajewska spółdzielnia płaci jedną z najwyższych stawek w Polsce – średnia cena w listopadzie za litr mleka wyniosła 1,25 zł. W tym samym okresie dostawcy do spółdzielni OSOWA mieli płacone za mleko średnio 1 zł.
Jak poinformował Edmund Borawski, Prezes MLEKPOLU – połączenie ze spółdzielnią z Bydgoszczy ułatwi Mlekpolowi zdobywanie nowych rynków zbytu. Docelowo zakład w Osowie może przerabiać 300 tys. litrów surowca na dobę (obecnie 120 tys. l mleka). Prezes Mlekpolu zapowiada utrzymanie funkcjonujących na rynku marek wraz z logo „Osowa” oraz dynamiczny rozwój dystrybucji i handlu w Bydgoszczy i najbliższych miastach.
Prezes SM OSOWA z Bydgoszczy – Ryszard Maciejewski, nie krył zadowolenia z decyzji podjętej przez delegatów SM MLEKPOL. –Połączenie ze spółdzielnią z Grajewa to koncepcja przemyślana – powiedział. -Konsolidacja zakładów mleczarskich jest potrzebna w celu poprawy rentowności produkcji i przetwórstwa mleka – dodał.
Przyłączenie kolejnej spółdzielni jest kontynuacją realizowanej przez SM MLEKPOL polityki konsolidacji. Obecnie w skład grajewskiej spółdzielni wchodzi sześć zakładów: w Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie i Augustowie. Dwa ostatnie przyłączone zostały w listopadzie ubiegłego roku. Każdy z nich specjalizuje się w określonej produkcji, co pozwala radykalnie obniżyć koszty i stwarza możliwość płacenia wyższych cen dostawcom mleka. Spółdzielnia zatrudnia łącznie ponad 1500 osób. W tym roku MLEKPOL skupi około 750 mln litrów mleka (98% w klasie ekstra) – będzie to stanowiło 10% krajowego skupu surowca. Spółdzielnia liczy ponad 12,5 tys. dostawców.

Obecnie MLEKPOL to niekwestionowany lider w branży mleczarskiej w kraju. Jest producentem m.in. marek „Łaciate”, „Białe” oraz „Milko”. Gajewska spółdzielnia ma 35% udział w rynku mleka UHT w kraju.
W bieżącym roku MLEKPOL przewiduje wartość sprzedaży w wysokości 1,3 mld zł. Planowany zysk to 30 mln. zł. W 2004 roku spółdzielnia zanotowała dynamiczny wzrost eksportu głównie do krajów Unii Europejskiej. Eksport stanowić będzie w tym roku 30% ogólnej sprzedaży. Jego wartość osiągnie 400 mln zł.
Grajewski MLEKPOL znajduje się na 39 pozycji w gronie 100 najcenniejszych prywatnych firm działających w Polsce w rankingu „Businessman Magazine”.
Natomiast marka „łaciate” plasuje się na 12 pozycji w gronie stu polskich najbardziej cenionych marek w rankingu opracowanym przez Pentor.
210618123923.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę