Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Szachowy weekend w Łomży

Główne zdjęcie
Wojciech Walewski

W minioną sobotę i niedzielę odbyły się w naszym mieście aż dwa turnieje szachowe. Najpierw rozegrano pierwszy turniej XIII już edycji Łomżyńskiej Ligi Szkolnej, a dzień później walczono o tytuł w Otwartych Mistrzostwach Miasta w szachach szybkich.

Grzegorz Nasutra
Grzegorz Nasutra

Prowadzone i organizowane od 12 lat przez sędziego i trenera szachowego Sławomira Sobocińskiego rozgrywki Ligi Szkolnej to doskonałe miejsce do sprawdzenia swoich umiejętności na tle innych zawodników z regionu. Z roku na rok frekwencja jest coraz wyższa, a w ostatniej edycji padł jej rekord. W sześciu turniejach rywalizowało ze sobą łącznie 591 szachistów z 25 szkół.
Trzynasta już edycji tych rozgrywek rozpoczęła się w sobotę, 22 października, a miejscem jej rozgrywania tradycyjnie była aula I LO w Łomży. Organizatorzy zdecydowali się na to, żeby turniej się odbył pomimo ogłoszonej przez prezydenta Mieczysława Czerniawskiego w Łomży żałoby - Szachy to zabawa i nauka. My potraktowaliśmy pierwszy turniej jako naukę - tłumaczył Sobociński - Myśleliśmy nad przełożeniem zawodów na inny termin, ale taki w kalendarzu ciężko znaleźć. Dodatkowo zapowiedziała się duża grupa uczestników z Ełku, którzy mieli przyjechać do nas po raz pierwszy i trudno było im odmówić - dodał.
W zawodach uczestniczyło w sumie 82 zawodników z 32 szkół. Rywalizowano już tradycyjnie w 8 kategoriach wiekowych: D-20 (dziewczęta do 20 lat), D-16 (dziewczęta do 16 lat), D-13 (dziewczęta do 13 lat), D-10 (dziewczęta do 10 lat), C-20 (chłopcy do 20 lat), C-16 (chłopcy do 16 lat), C-13 (chłopcy do 13 lat) i C-10 (chłopcy do 10 lat). Zwycięzcy każdej kategorii oraz najmłodsi zawodnicy otrzymali nagrody. Najmłodszymi uczestnikami turnieju byli: sześcioletnia – Eliza Mroczkowska, oraz siedmiolatkowie – Monika Marcińczyk, Malwina Szewczyk.
Prowadzono również klasyfikację drużynową szkół, do której zaliczano punkty zdobyte przez czterech najlepszych zawodników, w tym minimum jednej zawodniczki. Przy równej ilości punktów o miejscu szkoły decydował wyżej sklasyfikowany zawodnik. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund (po 15 min dla zawodnika).

W poszczególnych kategoriach medalowe miejsca zajęli:

Dziewczęta do 20 lat:
1. Kamila Wojtkowska - 4,0 pkt. – ZSOiZ w Ciechanowcu
2. Paulina Lipska - 3,5 pkt. – ZSOiZ w Ciechanowcu
3. Anna Kosakowska - 3,5 pkt. – ZSEiO nr 6 Łomża

Dziewczęta do 16 lat:
1. Kamila Szwajkowska - 5,0 pkt. – PG Zambrów
2. Zuzanna Krzeczkowska - 3,0 pkt. – PG nr 1 Łomża
3. Joanna Dębek    - 3,0 pkt. – PG nr 6 Łomża

Dziewczęta do 13 lat:
1. Olga Sokołowska - 5,0 pkt. -  SP Poryte Jabłoń
2. Paulina Małż - 3,5 pkt. – SP  Konarzyce
3. Kinga Piotrowska - 2,5 pkt. – SP Pniewo

Dziewczęta do 10 lat:
1. Monika Marcińczyk - 5,0 pkt. - SP 7 Łomża
2. Malwina Szewczyk - 4,0 pkt. – SP Piątnica
3. Magdalena Łukaszewska - 4,0 pkt. – SP Konarzyce

Chłopcy do 20 lat:
1. Miłosz Tyl - 6,0 pkt. – I LO Łomża
2. Konrad Bobryk - 5,5 pkt. – I LO Ełk
3. Mateusz Janowicz - 5,5 pkt. – ZSD  Łomża

Chłopcy do 16 lat:
1. Patryk Szwajkowski - 6,0 pkt. – PG Zambrów
2. Piotr Niedbała - 5,5 pkt. – PG 6 Łomża
3. Marcin Łukaszewski - 5,0 pkt. – PG 6 Łomża

Chłopcy do 13 lat:
1. Bartosz Kotarski - 6,0 pkt. – SP 7 Łomża
2. Szymon Sienkiewicz - 5,0 pkt. – SP 7 Łomża
3. Mateusz Skrodzki - 5,0 pkt. – SP 4 Łomża

Chłopcy do 10 lat:
1. Michał Marcińczyk - 4,5 pkt. – SP 7 Łomża
2. Igor Podstolski - 3,0 pkt. – Przedszkole Łomża
3. Adam Borusiewicz - 2,0 pkt. – SP 7 Łomża

Najlepsze szkoły:

1. SP 7 Łomża – 20,5 pkt. (Bartosz Kotarski – 6,0 pkt, Szymon Sienkiewicz – 5,0 pkt, Michał Marcińczyk –  4,5  pkt, Monika Marcińczyk – 5,0 pkt)
2. PG 6 Łomża – 18,5 pkt. (Piotr Niedbała  – 5,5 pkt, Marcin Łukaszewski – 5,0 pkt, Bartosz Dziekoński – 5,0 pkt, Joanna Dębek – 3,0 pkt)
3. ZSOiZ Ciechanowiec – 16,5 pkt. (Mateusz Moczulski - 5,0 pkt, Maciej Murawski – 4,0 pkt, Kamila Wojtkowska – 4,0 pkt, Paulina Lipska – 3,5 pkt)
4. ZSMiO nr 5 w Łomży – 15,5 pkt.
5. SP Konarzyce – 15,5 pkt.

Walewski mistrzem Miasta
Dzień po Lidze, tym razem w Klubie Seniora odbyły się Otwarte Mistrzostwa Łomży w szachach szybkich. W zawodach, które zorganizował łomżyński klub szachowy Maraton, a swoim patronatem objął prezydent Mieczysław Czerniawski wzięło udział aż 45 szachistów. Jako że były to Mistrzostwa Otwarte, to oprócz łomżyniaków byli także goście z Zambrowa, Białegostoku, Ostrołęki, Wyszkowa i Pisza. Wśród uczestników była trójka, która startowała w niedawnych Mistrzostwach Europy w szachach szybkich. W tej imprezie tytuł mistrza w kategorii do lat 10 wywalczył białostoczanin, 8-letni Paweł Kozłowski. W tej samej kategorii, tyle że wśród dziewcząt 6. miejsce zajęła łomżanka, 7-letnia Monika Marcińczyk. Oboje nie liczyli w tej imprezie na zwycięstwo w klasyfikacji OPEN, ale bez problemów wygrali swoje grupy wiekowe. Numerem jeden Mistrzostw Łomży był niewątpliwie inny reprezentant Białegostoku, Grzegorz Nasuta (15 lat), który na ME w grupie do 16 lat zdobył srebrny medal.
– Grzesiek to czołówka krajowa już od kilku lat. W przeszłości zdobywał tytuły na arenie ogólnopolskiej, a w tym roku dołożył wicemistrzostwo Starego Kontynentu – mówi prezes Maratonu Łomża, Grzegorz Kotarski.
Jak się później okazało, faworyt znalazł pogromców i musiał się zadowolić „dopiero” trzecim miejscem. Całą imprezę wygrał lokalny nr 1, Wojciech Walewski, który na dystansie 9 rund wywalczył aż 8 punktów. Drugi w klasyfikacji OPEN był Michał Hryszkowski z Wyszkowa (7,5 pkt). Najlepszą kobietą okazała się Janina Kotarska z Maratonu. Nagrody otrzymała również trójka najmłodszych uczestników: 6-letni Igor Podstolski i 7-letnie Monika Marcińczyk i Malwina Szewczyk.
Oprócz klasyfikacji generalnej wyłoniono również zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych:

- chłopcy do lat 18 - Mateusz Janowicz (K. Sz. MARATON Łomża - 5.5 pkt)
- dziewczęta do lat 18 - Paulina Rosińska (WOSiR Wyszków - 4.0 pkt)
- chłopcy do lat 14 - Bartosz Kotarski (K. Sz. MARATON Łomża - 5.5 pkt)
- dziewczęta do lat 14 - Kamila Szwajkowska (K. Sz. MARATON Łomża - 5.5 pkt)
- chłopcy do lat 10 - Paweł Kozłowski (MKSz MDK Białystok - 5.5 pkt)
- dziewczynki do lat 10 - Monika Marcińczyk (UKS ŻAK Łomża - 4.0 pkt).

is


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę