Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Bilety MPK w kiosku i u kierowcy muszą być w tej samej cenie

Wojewoda podlaski unieważnił zapis uchwały rady miasta ustalający tzw. opłatę manipulacyjną od każdego biletu sześcioprzejazdowego zakupionego u kierowcy. Opłata ta wynosiła 30 groszy, ale zdaniem wojewody Rada Miejska nie miała podstawy prawnej aby takie dodatkowe opłaty ustalić. Janusz Nowakowski z MPK przypomina, że opłaty te w Łomży funkcjonowały od kilku lat, a w Polsce jest wiele miast gdzie nadal funkcjonują niemniej jak mówi już przygotowany został projekt zmian. Efekt będzie taki, że w listopadzie będzie o 30 groszy taniej, ale od grudnia ma być już o 60 groszy drożej.

Pod koniec września Rada Miejska Łomży podjęła nową uchwałę w sprawie ustalenia wysokości cen biletów komunikacji miejskiej w Łomży. I jak uznał wojewoda radni ustalić nowe, wyższe ceny biletów mogli, ale nie mieli prawa ustalać tzw. opłat manipulacyjnych za zakup biletu u kierowcy miejskiego autobusu. Jak argumentują prawnicy wojewody możliwości takiej nie przewidują zarówno przepisy ustawy o gospodarce komunalnej, jak również przywołany w podstawie prawnej uchwały art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050 z późn. zm.).
„Rada Miejska jako organ stanowiący powinna działać tylko i wyłącznie na podstawie prawa i w jego granicach, stąd też niedopuszczalnym jest podejmowanie przez Radę regulacji bez wyraźnego upoważnienia ustawowego lub z jego przekroczeniem” - podkreślają prawnicy wojewody w uzasadnieniu do decyzji o stwierdzeniu nieważności kwestionowanego zapisu uchwały.
Co prawda Rada Miasta może zaskarżyć to rozstrzygnięcie wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ale raczej w Łomży z tego prawa nie skorzystają. Jak mówi Janusz Nowakowski z MPK, i jednocześnie radny miejski, już przygotowywany jest projekt zmian w uchwale. Opłaty manipulacyjnej nie będzie, ale bilet sześcioprzejazdowy będzie miał dotychczasowego bonusu, i ma kosztować tyle samo co sześć biletów pojedynczych.  W tym wypadku będzie to oznaczało wzrost ceny z obecnych 13,80 zł (bilet sześcioprzejazdowy normalny) do 14,40zł

200829104429.jpg
cz
pon, 24 października 2011 14:31
Data ostatniej edycji: pon, 24 października 2011 14:37:57

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę