Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 19 czerwca 2021 napisz DONOS@

ŁIP-H: alkohol bliżej, ale tylko na „starówce”

Konkurencyjny, wobec opisywanego wczoraj projektu ośmiu radnych, projekt uchwały w sprawie zmniejszenia odległości lokali gastronomicznych od obiektów chronionych przesłali do łomżyńskich radnych przedsiębiorcy zrzeszeni w Łomżyńskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Projekt ten zakłada „skrócenie” z 90 do 30 metrów strefy ochronnej ale tylko na Starym Rynku i pięciu okolicznych uliczkach.

Jak informuje Maciej Zajkowski prezes Łomżyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej projekt postulowanych zmian w uchwale został przesłany do Rady Miasta wczoraj. Zakłada on zmniejszenie strefy ochronnej ale tylko w obrębie Starego Rynku i ulic: Długa, Rządowa, Giełczyńska (od St. Rynku do Dwornej), Krótka i Farna. W stosunku do projektu z wiosny, który także opracowała Izba, wypadły ulice: Sienkiewicza, Plac Niepodległości, Krzywe Koło, Senatorska i Woziwodzka.
- Wydaje nam się, że nowa propozycja uwzględnia postulaty wszystkich środowisk społeczno- gospodarczych uczestniczących w życiu starego miasta – napisał do radnych Maciej Zajkowski, prezes ŁIPH uzasadniając, że przyjęcie tej propozycji oznaczałoby otwarcie w obrębie łomżyńskiej starówki dodatkowej przestrzeń publicznej dla pełniejszej realizacji celów obsługi gastronomicznej między innymi ruchu turystycznego.
- Dodatkowym argumentem przemawiającym za nowelizacją uchwały jest możliwość stworzenia w obrębie Starego Miasta dodatkowych miejsc pracy oraz poprawienie komfortu obsługi zorganizowanych grup turystycznych - napisał Zajkowski, który wskazuje, że „brak jakichkolwiek działań, to groźba opustoszenia starówki po otwarciu galerii handlowych”. - Starówka bez pomysłu i swojego klimatu skazana jest na gospodarczy upadek - ostrzega.

zobacz: Radni chcą przybliżyć bary do... szkół

***
komentarz
Wiosną, gdy kwestia zmniejszenia odległości lokali gastronomicznych od m.in. szkół i kościołów  stanęła na sesji Rady Miasta po raz pierwszy mówiono, że uchwała miała umożliwić otrzymanie koncesji na podawanie alkoholu w restauracji, która miała się otworzyć na ul. Farnej i znajdowałaby się w strefie ochronnej Katedry. Restauracja na Farnej powstała kilka miesięcy temu, ale nie można tam podawać alkoholu... Wydaje się, że inicjatorom zmiany uchwały brak jest odwagi do powiedzenia tego otwarcie. Ale przecież o wiele łatwiej byłoby zaakceptować wino podawane do obiadu w restauracji na Farnej niż piwo w barze, który mógłby powstać obok „Mechaniaka”, czy „Drzewnej”. 
Przedsiębiorca w restaurację na Farnej włożył znaczące środki z nadzieją, że się zwrócą i on zarobi. Zakazanie mu podawania wina, piwa czy nawet wódki, zważywszy na to, że Łomża chce mieć aspiracje miasta turystycznego, a to jedyny taki lokal w tej części miasta, wydaje się nadmiernie represyjne, nawet mimo tego, że lokując tu restaurację wiedział, że w obecnym systemie prawnym zgody na podawanie alkoholu nie otrzyma. Władza może pomagać ludziom... Przyjmowanie zapisów prawnych umożliwiających otwierania barów z piwem przy każdej szkole w mieście tylko dlatego, żeby przy okazji w restauracji na Farnej można było podawać wino, jest po prostu głupie.

Cezary Zborowski

210618123923.png
cz
śr, 19 października 2011 11:55
Data ostatniej edycji: śr, 19 października 2011 13:25:30

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę