Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Biskup Zawistowski „Świadek Historii”

Główne zdjęcie
Ks. bp Tadeusz Zawistowski

Biskup senior Tadeusz Zawistowski, odebrał dziś z rąk prof. Cezarego Kuklo, dyrektora białostockiego oddziału IPN, odznakę honorową „Świadek Historii”. To nagroda Instytut Pamięci Narodowej przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego. Kapituła odznaki doceniła wkład biskupa Zawistowskiego w ocalanie i przekazywanie pamięci o ofiarach Obławy Augustowskiej, której był bezpośrednim świadkiem. - Gdy jest się świadkiem historii, to być może niektórzy myślą, że dokonałem niezwykłych, niemalże bohaterskich czynów. Nic z tych rzeczy! - mówił ks. bp Tadeusz Zawistowski.

Ks. bp Tadeusz Zawistowski i prof. Cezary Kuklo, dyrektor IPN o. Białystok (fot. Mateusz Rasiukiewicz)
Ks. bp Tadeusz Zawistowski i prof. Cezary Kuklo, dyrektor IPN o. Białystok (fot. Mateusz Rasiukiewicz)

Uroczystość wręczenia odznaki odbyła się podczas inauguracji kolejnego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jak podkreślał profesor Cezary Kuklo biskup Zawistowski „jako 15-letni chłopak doświadczył tragedii rodzinnej, aresztowania i utraty trzech z najbliższych mu osób, osadzonych przez sowiecką Armię Czerwoną. Ksiądz biskup miał przez długie lata odwagę i zdecydowanie walczyć o prawdę o obławie augustowskiej, największej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej”.
Biskup Zawistowski dziękował pracownikom IPN nie tylko za odznaczenie, ale także za to, że IPN nadal „ten problem drąży” - poszukiwania prawdy o obławie i szczątków tych, którzy „nocami tułali się po lasach i polach, walcząc ze straszliwym totalitaryzmem”.

Tymczasem jak podkreśla historyk dr Krzysztof Sychowicz biskup Zawistowski był nie tylko „Świadkiem Historii” ale także jej czynnym uczestnikiem. W latach „Polski Ludowej” poddany był też ze względu na swoje wypowiedzi inwigilacji prowadzonej przez aparat bezpieczeństwa. W zachowanych materiałach, znajdujących się  w zbiorach IPN, są dziesiątki. SB odnotowała m.in., iż 26 sierpnia 1973 r. w Łomży stwierdził on, że „Był czas w Polsce po wojnie, po 1956 r., kiedy wyśmiewano naszych bohaterów, bohaterstwo naszych ojców, naszych braci. Nawet w artykułach prasowych nazywano prawdziwe bohaterstwo – „bohaterszczyzną”. Być może pewnym ugrupowaniom chodziło o to, by naszą młodzież, która jest przyszłością narodu zagubić i roztopić w nihiliźmie – nie w miłości do wyższych ideałów narodu , ale w nihiliźmie i zgniliźnie moralnej [...]”.

Biskup Tadeusz Zawistowski, poza funkcją sufragana łomżyńskiego, w latach 80-tych ubiegłego wieku był także Krajowym Duszpasterzem Kombatantów. I jako taki m.in. 1 września 1984 r., w kościele Fara w Białymstoku, „dokonał uroczystego odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej ku czci poległych w latach 1939-1944 żołnierzy AK Okręgów białostockiego, wileńskiego i nowogródzkiego” co także znalazło się z zapiskach SB.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę