Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Łomżyńska młodzież w hołdzie wielkiemu Polakowi

Dzień 33. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża uczczono w Łomży uroczystym  koncertem „Wielkiemu Polakowi” w kościele  pw. św. Andrzeja Boboli. Wzięła w nim udział liczna grupa młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży: muzycy, przygotowani przez swych profesorów i chór, prowadzony przez Piotra Dąbrowskiego.  - Jest to dla nas wielki zaszczyt, że mogliśmy po raz kolejny uczestniczyć w Festiwalu „Sacrum et Musica” - podkreśla Piotr Dąbrowski. - Nawet jeśli uczniowie popełnili jakiś niewielki błąd - o co nietrudno w  tak ciężkich warunkach jak dzisiaj - nie ma to większego znaczenia. To naprawdę duma i zaszczyt, móc występować w takich przedsięwzięciach, jak koncert w Dniu Papieskim. 

Koncerty w tym szczególnym dniu, poświęcone i dedykowane błogosławionemu Papieżowi Polakowi to już  tradycja. Nie inaczej jest i w Łomży. Dlatego w niedzielny wieczór w świątyni przy ulicy Wąskiej zgromadziła się liczna grupa publiczności, która rzęsistymi brawami nagradzała poszczególne występy. Gorące przyjęcie było bowiem tego dnia wyjątkowo potrzebne i ważne dla młodych wykonawców, z powodu niskiej temperatury panującej w  pozbawionym jeszcze ogrzewania kościele. Trwający 70 minut koncert został podzielony na dwie części: instrumentalną i wokalną. W pierwszej zaprezentowali się najbardziej utalentowani młodzi instrumentaliści łomżyńskiej PSM, często laureaci  licznych konkursów i przeglądów. Koncert rozpoczęły wzniosłe dźwięki trąbek dobiegające z kościelnego chóru, składające się na pochwalną pieśń  „Gloria”. Chwilę później zebranych oczarowały subtelne dźwięki wiolonczeli Weroniki Skrodzkiej, grającej „Elegię” Faure'a. Solistce, a także kilku następnym, akompaniowała  Tatiana Baranovskaya. Usłyszeliśmy także dwie różne wersje  „Ave Maria” - Cacciniego oraz Bacha i Gounoda. Pierwszą zagrało rodzeństwo: fagocistka Katarzyna i akordeonista Marcin Jurczakowie. Drugą wykonało trio skrzypcowe z towarzyszeniem gitarzysty, Tomasza Kowalczyka. Swe coraz większe umiejętności zaprezentował także w utworze Joaquina Rodrigo inny wirtuoz tego instrumentu, Ziemowit Bućko. Nie zabrakło też partii fletu, oboju i fagotu, na których grali Nadia Podstolska, Aleksandra Ejsmont i Kajetan Klimaszewski. Pomimo podniosłego charakteru koncertu były także akcenty nieco żywsze. Ewa Jamiołkowska zagrała na saksofonie „Arię” Eugene'a Bozzy, zaś kwintet klarnetowy wykonał dwa tematy zbliżone do muzyki popularnej, w tym „Tango Brasileiro”. Chwilę po tym, jak wybrzmiały ostatnie takty pierwszej części koncertu u stóp ołtarza zaczęli ustawiać się młodzi chórzyści. Był to chór wyjątkowo liczny: na potrzeby niedzielnego koncertu połączono bowiem chóry PSM I i II stopnia, co sprawiło, że składał się on z bliska 70 osób. Część z nich miała niewielkie doświadczenie wokalne, ale sprostały wyzwaniu.
- Około 30 osób to uczniowie, którzy przyszli właściwie tylko na kilka prób przed koncertem - wyjaśnia Piotr Dąbrowski. Wcześniej nie mieli wcale kontaktu z muzyką wokalną, bo generalnie kształcimy instrumentalistów. Dlatego trochę się obawiałem, czy podołają. Ale bardzo się zaangażowały, starały się nadrobić braki - także dzięki pomocy rodziców, z którymi mam stały kontakt.
Jako pierwszy zabrzmiał Psalm 29 „Nieście chwałę” Mikołaja Gomółki, kompozytora epoki renesansu. W kolejnym utworze chór, prowadzony przez Piotra Dąbrowskiego wykonał stylistyczną woltę, pozostając jednak w kręgu muzyki sakralnej, a konkretnie gospel - wykonując „Were You There When They Crucified My Lord”. Finałem niestety krótkiego, ale oczywistego z powodu spadającej temperatury, występu chóru mogła być tylko jedna pieśń. Ulubiony utwór Jana Pawła II, czyli  „Barkę” śpiewali kolejno, po jednej zwrotce, soliści: Karolina Alicka, Anna Baczewska, Urszula Kadłubowska i Łukasz Lipski, wspierani przez koleżanki i kolegów z chóru. Entuzjastyczna rekacja publiczności sprawiła, że „Barkę” wykonano raz jeszcze, ale tym razem nie śpiewał jej tylko sam chór, ale wszyscy zebrani w świątyni. Było to piękne i wzruszające zakończenie tego koncertu.
- Wykonawcy  się denerwują, gdy wychodzą przed publiczność, ale ja też się zawsze denerwuję w takiej sytuacji - mówi dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, Mirosław Andrzej Korona. Odpowiadam przecież za całość i jakieś potknięcia biorę bardzo do siebie, bardzo to przeżywam. Moja trema jest nie mniejsza. Koncert wyszedł, udał się, jestem zadowolony. Ale to nie był pierwszy koncert tego typu, mamy już pewną wprawę. Staramy się już od jakiegoś czasu włączyć w nurt działalności artystycznej miasta. Od trzech lat mamy swoje autorskie koncerty na Festiwalu „Sacrum et Musica”, myślę, że stojące na dość wysokim poziomie, podobające się. Dochodzą do tego inne festiwale czy majowy koncert młodych talentów z Filharmonią Kameralną. Bo w zasadzie to jest clou, sens nauki w szkole muzycznej - nie uczymy się dla siebie, ale po to, by występować. Cieszyć ludzi naszymi talentami i zdolnościami. Myślę, że się nam to udaje - w mniejszym lub większym stopniu. Nie możemy tyle, ile byśmy chcieli z powodu programów, obowiązków, egzaminów, ale staramy się udzielać jak najczęściej. Staramy się dotrzeć ze sztuką - mam nadzieję, że przez duże S - do jak największej ilości osób. Cieszę się, że pomimo natłoku różnych imprez udaje się nam zaistnieć - myślę, że z korzyścią i dla uczniów i dla miasta.
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę