Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Lasy bez grzybów...

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

- Niestety, ten rok nie był urodzajny, chociaż sezon jeszcze się nie skończył – twierdzi Dariusz Godlewski z Nadleśnictwa Łomża - jednego z największych w Polsce obszarów leśnych. - „Grzybów było w bród” rok temu, mimo że był dużo suchszy. Teraz grzybiarze zebrali najwięcej gołąbków, podgrzybków i kurek, co najlepiej widać po sprzedających na rynkach czy przy drogach - dodaje.

Sam nadleśniczy zapewnia, ze jest zapalonym grzybiarzem, ale w tym roku i jemu się nie poszczęściło.
- Zebrałem ledwo kilka dorodnych prawdziwków, które można  znaleźć dwa razy: w maju i we wrześniu. Cieszę się, że w najbliższym czasie wysyp będzie miała kania, którą uwielbiam smażyć w panierce a la schabowy – mówi Godlewski.
Nadleśniczy nie gasi nadziei grzybiarzy na równie obfite zbiory w drugiej połowie października podgrzybków oraz siwków i zielonek, niebojących się zimna: znajdować je będziemy aż do nadejścia przymrozków.
Nawet jeśli grzybów jak na lekarstwo to zdaniem nadleśniczego do lasu i tak warto iść
- W tym sezonie dużo ludzi odwiedza nasze lasy, ale nieważne, ile zbierzemy, bo dotleniamy się tak samo mając pół wiaderka czy kilka wiaderek – zapewnia Dariusz Godlewski. - Grzyby to właściwie przyprawa smakowo-aromatyczna i smaczny dodatek do potraw. Ich strawialność, czyli faktyczna wartość dla organizmu jest, moim zdaniem, niewielka. Dla prawdziwków czy koźlaków wynosi tylko do 5 procent, a dla opieńków czy kurek zaledwie do 2 procent. Owszem, mają trochę enzymów i witamin, lecz cenimy je głównie ze względu na smak.

Mirosław R. Derewońko

210305125821.png
cz
śr, 12 października 2011 15:20
Data ostatniej edycji: śr, 12 października 2011 15:28:24

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę