Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Mistrzu, „dajesz mi słowa, obrazy, idee...”

Główne zdjęcie
Jolanta Radgowska, Hanna Suchodolska, Ewa Urbańska i wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski

- Za bycie z nami i dla nas życzymy, aby trud Wasz zaowocował mądrym pokoleniem młodych Polaków – mówiła Kasia Dłużniewska z I LO w Łomży, do ponad 200 nauczycieli i pracowników oświaty z dawnego Łomżyńskiego podczas uroczystości Dnia Edukacji Narodowej. - Dziękujemy za wiedzę, cierpliwość, poświęcony nam czas i serce. Uroczyste spotkanie na trzy dni przed przypadającym 14. października Dniem Nauczyciela odbyło się w auli I LO im. Tadeusza Kościuszki, które pod względem jakości nauczania i osiągnięć młodzieży w olimpiadach przedmiotowych jest jednym z najlepszych w województwie podlaskim i w Polsce.

Powitawszy gości, dyrektor I LO Jerzy Łuba przekazał prowadzenie Dorocie Szymonowicz, dyrektor łomżyńskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Białymstoku, i Andrzejowi Piechocińskiemu, naczelnikowi wydziału oświaty Urzędu Miejskiego w Łomży.
Po kuratorze podlaskim Jerzym Kiszkielu i łomżyńskim prezydencie Mieczysławie Czerniawskim, gratulującym sukcesów i życzącym pomyślności pedagogom z okazji ich święta, głos zabrał ks. bp Tadeusz Bronakowski. Jego przemowa była żywo komentowana wśród uczestników – biskup odniósł się bowiem do dyskutowanej od lat kwestii, co ważniejsze: kształcić czy wychowywać?
- Święto Edukacji Narodowej to czas refleksji nad tym, jaka powinna być polska szkoła, jakiej szkoły potrzebuje polska młodzież i polskie rodziny, jakiej szkoły potrzebuje nasza Ojczyzna, wkraczająca w drugą dekadę XXI wieku – mówił bp Bronakowski. - Słowo edukacja oznacza od łacińskich educere i ducere wydobywanie czegoś ukrytego, ale także przewodzenie na drodze. A zatem edukowanie to wydobywanie z młodych ludzi wartości, którymi Bóg obdarza każde swoje dziecko. To nie jest sprowadzanie człowieka do roli automatu, który ma przyswoić kilka mechanizmów myślenia i działania, a następnie realizować je w praktyce. Czy chcemy kształcić zimnych, egoistycznych technokratów czy normalnych, kochających, prawdziwych ludzi. Miarą sukcesu szkoły nie są wyniki z egzaminu maturalnego ani zwycięstwa w elitarnych konkursach. To ważne, ale nie najważniejsze.
Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych oraz nagród, na jakie zasłużyło ponad stu pedagogów i pracowników oświaty. Wśród wyróżnionych czworo otrzymało Złoty Krzyż Zasługi. To wieloletnie nauczycielki I LO w Łomży: Jolanta Radgowska (geografia), Hanna Suchodolska (chemia) i Ewa Urbańska (biologia) oraz Jan Leonard Zakrzewski, nauczyciel przedmiotów biurowych w Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości w Zambrowie. Natomiast aż podwójnie uhonorowano Teresę Brzozowską i Jerzego Urbanowskiego z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątnicy, którzy otrzymali srebrny medal za długoletnią służbę i medal Komisji Edukacji Narodowej. Również Joanna Plona i Anna Najda z Publicznego Gimnazjum im. Ofiar Katynia oraz Ewa Kończał z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątnicy otrzymały medal za długoletnią służbę, tyle że brązowy, i medal KEN.
- Odczuwam wzruszenie, ilekroć wchodzę do szkoły, bo tam są mądrzy i dobrzy uczniowie, nawet jeśli nie mają najlepszych stopni – powiedziała pedagog z II LO im. Marii Konopnickiej w Łomży Halina Ścisłowska, jedna z zasłużonych nauczycielek, pracująca od 34 lat z młodzieżą. - Można z nimi dzielić się nie tylko wiedzą, ale i mądrością życiową: że starszy pomaga młodszemu i słabszemu, a uczniowie to dostrzegają. I po ludzku na co dzień, nie tylko od święta, dziękują...

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif
Foto: Jolanta Radgowska, Hanna Suchodolska, Ewa Urbańska i wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski
Foto: Dyrektor PG 6 i I LO Jerzy Łuba
Foto: Aula PG 6 i I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży
Foto: Chór i recytatorzy I LO w Łomży
Foto: Ks. bp Tadeusz Bronakowski
Foto: Aula PG 6 i 1 LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży
Foto:
Foto: Albina Galik-Chojak i Wojciech Dzierzgowski
Foto: Wszyscy odznaczeni otrzymali róże
Foto: Odznaczeni nauczyciele
Foto: Renata Maliszewska-Bagińska i podlaski kurator oświaty Jerzy Kiszkiel oraz w tle Ewa Matejkowska i zastępca kuratora Wiesława Ćwiklińska
Foto: Anna Najda
cz
śr, 12 października 2011 08:19
Data ostatniej edycji: cz, 13 października 2011 18:16:38

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę