Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Rocznica śmierci bohatera

Mija 65. rocznica śmierci podporucznika Zbigniew Rećki pseudonim „Lew” i „Trzynastka”, żołnierza podziemia niepodległościowego walczącego m.in. w okolicach Zambrowa. Odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari V klasy (1945), Krzyżem Walecznych (dwukrotnie: 1943 i 1944), pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2009).

Zbigniew Rećko (1923–1946) „Lew”, „Trzynastka”, podporucznik. Od II 1942 r. wywiadowca Bojowej Organizacji „Wschód”. Od końca 1942 r. w AK, członek komórki ochrony Sztabu Obszaru AK Białystok. W VI 1943 r. ukończył konspiracyjną szkołę podchorążych; przydzielony do Kedywu, od 1 III 1944 r. zastępca szefa Kedywu Okręgu AK Białystok ppor. Tadeusza Westfala „Karasia”, wziął udział w wielu akcjach likwidacyjnych i walkach z okupantem, na początku VII 1944 r. po śmierci Westfala pełnił obowiązki szefa Kedywu Okręgu AK Białystok. Latem 1944 r. wraz z oddziałem Kedywu pchor. Zygmunta Stokowskiego „Oliwy” wziął udział w akcji „Burza” na terenie Obwodu AK Zambrów, walczył m.in. w potyczkach pod Wyknem i koło wsi Czarnowo-Undy, gdzie po śmierci dowódcy przejął dowodzenie oddziałem. Od XII 1944 r. adiutant komendanta Obwodu AK Zambrów kpt. Ferdynanda Tokarzewskiego „Kruka”. Zatrzymany 21 I 1945 r. przez Grupę Operacyjną NKWD-UB, ranny w płuca, został osadzony w Więzieniu Karno-Śledczym w Białymstoku. 9 V 1945 zbiegł w zbiorowej ucieczce więźniów. Na przełomie 1945/1946 r. mianowany adiutantem komendanta Okręgu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Białystok ppłk. Mariana Świtalskiego „Sulimy”, jeden z jego najbardziej zaufanych współpracowników, członek osobistej ochrony i grupy dyspozycyjnej. 11 X 1946 r. zginął w walce z plutonem operacyjnym MO w okolicach Wysokiego Mazowieckiego.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę