Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@
tekst płatny

Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży lider

W sobotę 24 września 2011 r. w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży odbyła się konferencja podsumowująca realizację kolejnego projektu, współfinansowanego ze środków Urzędu Miasta Łomża i Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - DZIAŁANIE 9.2 – podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego pod nazwą „Umiejętności praktyczne szansą na rynku pracy”.

Projekt jest trzecim jaki został zakończony w „Mechaniaku” w ostatnich trzech latach. Szkoła na realizację podobnych projektów otrzymała dotychczas wsparcie w wysokości 622 tys. zł. Środki te przeznaczone były na prowadzenie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, w których uczestniczyło 310 uczniów.  
W projekcie „Umiejętności praktyczne szansą na rynku pracy” grupa 42 uczniów klas technicznych uczestniczyła od września 2010 r. w zajęciach pozalekcyjnych, umożliwiających rozwijanie zainteresowań zawodowych oraz zdobywanie dodatkowych kwalifikacji zwiększających ich atrakcyjność na rynku pracy. Uczniowie, zainteresowani zagadnieniami z elektryczności, uczestniczyli w zajęciach dotyczących nowoczesnych instalacji elektrycznych, komputerowego wspomagania projektowania sieci elektrycznej. Grupa elektroników opanowała zagadnienia dostępu i telewizji dozorowej, projektowała układy elektroniczne oparte o mikrokontrolery. Obie grupy zdobyły uprawnienia do eksploatacji urządzeń elektrycznych do 1 kV, zdając egzamin przeprowadzony przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Uczniowie zainteresowani zagadnieniami z mechaniki zgłębiali tajniki budowy i działania obrabiarek CNC oraz ich programowania. Odbyli zajęcia praktyczne z montażu dodatkowego wyposażenia w pojazdach samochodowych (samodzielnie montując alarmy samochodowe, elektrycznie otwierane szyby, czujniki cofania itp.) oraz zajęcia komputerowego wspomagania projektowania części maszyn. Poza tym wszyscy uczniowie w grupach rywalizowali w grze edukacyjnej, symulującej działalność gospodarczą, poznali dokumentację związaną z uruchomieniem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Uczestniczyli w zajęciach przygotowujących do odpowiedzialnej roli ojca i opiekuna. W trakcie wszystkich szkoleń uczniowie mieli zapewniony ciepły posiłek, kawę, herbatę, ciastka.
W czasie trwania projektu, 24 uczniów uczestniczyło w dwutygodniowych praktykach w dziewięciu zakładach usługowo - produkcyjnych z Łomży i okolic. Przedstawiciele firm Euro RMA i ELFRO obecni na konferencji podkreślali bardzo dobre przygotowanie młodzieży do wykonywania powierzonych im zadań. Jeden z uczniów już otrzymał propozycję pracy.
Osoby zakwalifikowane na praktyki otrzymały nieodpłatnie bardzo dobrej jakości odzież  i obuwie ochronne oraz wartościowe materiały dydaktyczne wspomagające realizację zajęć i przydatne podczas nauki w przyszłości. Trzynastu najlepszych beneficjentów ukończyło nieodpłatnie szkolenie na prawo jazdy kat. B - wszyscy zdali egzamin wewnętrzny.
Pomysłodawcami projektu byli nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży. Nad całością prawidłowej realizacji projektu opiekę sprawował dyr. Jacek Kocoń. Osoby współpracujące przy realizacji projektu: Andrzej Bałazy, Wioleta Cwalina, Szymon Brzóska i Andrzej Borawski. Osobą zajmującą się obsługą finansową była Janina Kozłowska. Podstawową kadrę realizującą zajęcia tworzyli głównie doświadczeni nauczyciele i pedagodzy z ZSMiO nr 5 w Łomży, którzy swoją fachową wiedzę i umiejętności wykorzystali podczas pozalekcyjnych zajęć dla uczniów „Mechaniaka”, służąc ich ukierunkowaniu i doskonaleniu zawodowemu.
Szkoła opracowała kolejny projekt i przygotowuje się do jego realizacji, co pozwoli na dalsze rozwijanie pasji i zainteresowań zawodowych uczniów.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę