Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 13 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Joanna Cortes i chór pokoleń w Śniadowie

Główne zdjęcie
Joanna Cortes (fot. archiwum)

Zafascynowani dorośli, zachwycona młodzież i uradowane dzieci. Dlaczego...? Bo przygotowania do koncertu pieśni polskich „Dla Ojczyzny” prowadzi z nimi znakomita solistka Opery Narodowej Joanna Cortes, wykonawczyni tytułowych partii w operach Teatru Wielkiego: „Carmen” Bizet'a, „Tosca” Puccini'ego, Lady „Makbet” Verdi'ego czy „Halka” Moniuszki. Wspólnie stworzą koncert pieśni patriotycznych z okazji Święta Niepodległości.

W Śniadowie zaplanowano, że obchody narodowego święta to nie tylko tradycyjna msza św. i wiązanki kwiatów pod pomnikiem na cześć tych, którzy przez 123 lata zaborów poświęcali się dla odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., składając często życie na „ołtarzu Ojczyzny”. 11. listopada ma się odbyć również koncert na Rynku i rodzinny festyn... patriotyczny.
- Koncert „Dla Ojczyzny” GOK przygotowuje po raz piąty, ale po raz pierwszy z takim rozmachem i z udziałem wielkiej gwiazdy sceny operowej – mówi z zapałem Gabriela Piszczatowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Śniadowie. - Z tym bardzo fajnym pomysłem wystąpił nasz ksiądz proboszcz Tomasz Wilga, który gościł panią Joannę Cortes, i zapytał, czy chcemy się pouczyć śpiewu u kogoś, kto jest gwiazdą na światową skalę. Musiałam się zastanowić, czy będzie nas stać i czy będą chętni, ale kiedy zaczęły się próby 30. września, nie miałam wątpliwości, że to trafny wybór. Ludzie opowiadali o spotkaniu z osobowością. Oni aż fruwali z radości, tak byli podekscytowani i zachwyceni fachowością, poważnym potraktowaniem naszego pomysłu i naszych talentów mniejszych i większych.
Gwiazda w bezpośrednim kontakcie okazała się bardzo skromna, obdarzona pasją życia i śpiewania oraz warsztatem wokalnym z najwyższej półki. Wielopokoleniowy chór tworzy obecnie 30 osób: uczniów śniadowskiej szkoły podstawowej i gimnazjum, mieszkających w Śniadowie uczniów szkół średnich z Łomży i dorosłych, którzy mają doświadczenie z chóru parafialnego.
- Dorośli są zafascynowani pracą z Joanną Cortes, bo zwykle pan organista Adam Sagało siedzi za klawiaturą, a oni wreszcie mają przed sobą dyrygenta! – kontynuuje Gabriela Piszczatowska. - Zapraszamy każdego, kto zechce wspólnie z nami nauczyć się pieśni patriotycznych. Próby odbywają się, na razie osobno, w sali GOK w piątki od godz. 15. dla dzieci i młodzieży, a od godz. 19. dla dorosłych. Serdecznie zapraszam!
Celem przygotowań chóru z Joanną Cortes - o której przed prawie 20 laty było głośno, gdy wystąpiła w duecie z tenorem Placido Domingo, zaś dekadę później nagrała z pianistą Waldemarem Malickim płytę „Cafe ole!” - jest festyn 11. listopada. Oprócz uświetnienia mszy św. i koncertu na Rynku, organizatorzy zaplanowali, m.in., wystawę starych motocykli i opowieści ich kolekcjonera leśniczego Bogusława Zieziuli, wystawę herbów, wyrzeźbionych przez twórcę ludowego  Edwarda Szabłowskiego, i czytanie wierszy poetki ze Śniadowa Barbary Węgrowskiej. Ponadto w programie znajdą się pokazy grupy tanecznej GOK, pokazy ratownictwa medycznego OSP, konkursy, gry i zabawy o tematyce patriotycznej.

Mirosław R. Derewońko

210407125521.jpg
cz
śr, 05 października 2011 15:09
Data ostatniej edycji: śr, 05 października 2011 15:09:43

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę