Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Ostatni jubileusz?

Po 15. latach przyszedł moment krytyczny – mówi Alicja Moroz-Rutkowska, założycielka Biura Porad Obywatelskich w Łomży. Biuro jest jednym z czterech najstarszych w Polsce. Działa w mieście od 10 października 1996r. I choć od niedawna jego działalność objęta została honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Łomży, z końcem roku Biuro może przestać działać, bo nie będzie miało pieniędzy. - Nasze Stowarzyszenia pozyskało na działanie Biura ponad 1 mln 280 tys zł, a z miasta Łomży pochodził kwota rzędu 5% - mówi Rutkowska dodając, że „klienci” Biura to w większości mieszkańcy Łomży. - Nam nie chodzi o to aby miasto dało pieniądze na Biuro, ale aby w budżecie zabezpieczyło środki o które w konkursie będziemy mogli się ubiegać, bo dotychczas czegoś takiego nie było.

Łomżyńskie Biuro Porad Obywatelskich jest członkiem ogólnopolskiej sieci poradnictwa obywatelskiego skupiającej obecnie 35 Biur, zorganizowanej na wzór systemu istniejącego od II wojny światowej w Wielkiej Brytanii. Sieć działa pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.
Biura realizują zadania z zakresu pomocy społecznej przypisane powiatom, tj. prowadzą poradnictwo specjalistyczne i udzielają informacji o prawach i uprawnieniach. Alicja Moroz-Rutkowska podkreśla, że tego typu działalności nie daje się prowadzić siłami społecznymi.
- My prowadzimy działalność w sposób ciągły. 20 godzin w tygodniu osoby mogą uzyskać u nas poradę i pomoc - dodaje. 
Biuro łomżyńskie w ciągu 15 lat działalności udzieliło 16083 porady, w tym 9167 porad otrzymali mieszkańcy Łomży.
- To są suche liczby, ale za nimi kryją się różne bolesne sprawy prawdziwych ludzi – mówi Rutkowska.
Jak dodaje Biuro chce nieść porad przede wszystkim osobom z grupy zagrożonej wykluczeniem. To  osoby niepełnosprawne, ubogie, bezrobotne  i starsze.
- Żargon urzędniczy jest dziś taki, ze czasami czytając pisma które otrzymują nasi klienci sami zastanawiamy się o co chodzi – mówi, przestrzegając, że grupa osób zagrożonych wykluczeniem staje się coraz większa. 
Wśród najczęściej występujących problemów z którymi zwracają się mieszkańcy do Biura są sprawy rodzinne – alimenty, przemoc, rozwody czy kontakty z dziećmi, kontakty obywatela z administracją, bezrobocie, sprawy mieszkaniowe i lokalowe.
- Coraz częstszym są problemy ze spłatą kredytów i dziedziczenia długów – mówi Rutkowska.

Biuro Porad Obywatelskich w Łomży mieści się w siedzibie Starostwa Powiatowego przy ul. Szosa Zambrowska 1/27, I piętro, pokój 215 (tel. 862164879)


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę