Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Pomnik upamiętniający oddziały „Łupaszki” i „Hubala” odsłonięto w Janowie k. Kolna

"To była ofiara złożona w imię godności człowieka i jego słusznych spraw. I gdybyśmy zapomnieli o tym, to te kamienie wołać będą" - powiedział biskup Tadeusz Zawistowski podczas odsłonięcia pomnika w Janowie koło Kolna. Te kamienie to tablice upamiętniające rozwiązanie 110. Rezerwowego Pułku Ułanów, z którego wyłoniły się m.in. dwa partyzanckie oddziały mjra Henryka Dobrzańskiego "Hubala" i ppłk. Jerzego Dąbrowskiego "Łupaszki".

Jego córka - Halina Harmułowicz - stwierdziła, że długo musiała czekać na takie upamiętnienie swego ojca.
110. Rezerwowy Pułk Ułanów po rozwiązaniu podzielił się na cztery grupy: część żołnierzy postanowiła wrócić do domów, grupa ppłk. Dąbrowskiego podjęła decyzję, by przejść na tereny litewskie, mjr Dobrzański ze swoimi żołnierzami prowadził walki partyzanckie z okupantem na południu kraju, zaś grupa rtm. Witolda Bilińskiego, próbowała przebić się na Węgry.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę