Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego

Dziś w Polsce obchodzony jest Dzień Podziemnego Państwa Polskiego. 72-lata temu - 27 września 1939 roku - w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski - Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obydwu okupantom. 4 grudnia 1939 roku gen. Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej z siedzibą w Paryżu jako organizację wojskową o charakterze apolitycznym i ogólnonarodowym, a 14 lutego 1942 roku generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową (AK).

Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie. Walka o wolność i niezawisłość Polski nie skończyła się wraz z końcem II wojny światowej. Wielu żołnierzy Państwa Podziemnego walczyło z bronią w ręku „z nową sowiecką okupacją”. Tych dziś nazywamy „żołnierzami wyklętymi”. Wśród nich byli także żołnierze prowadzący walkę w okolicach Łomży, którzy dopiero przed kilku laty doczekali się uznania i należnych honorów. W 2007 roku został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Kazimierz Kamieński ps. „Huzar” - dowódca partyzancki z okolic Wysokiego Mazowieckiego (Został zatrzymany przez UB w październiku 1952 roku. Niespełna rok później został skazany w procesie pokazowym na 6-krotną karę śmierci. Stracono go 11 października 1953 w więzieniu w Białymstoku. 44 lata później Sąd Wojskowy w Białymstoku unieważnił tamten wyrok).
W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski uhonorował majora Jana Tabortowskiego ps.„Bruzda” i podporucznika Stanisława Marchewkę ps.„Ryba” - „żołnierzy wyklętych” z okolic Łomży.
Mjr Tabortowski - żołnierz II RP, w czasie okupacji był jednym z najważniejszych partyzantów w regionie. Należał do AK, AKO i WiN, inspektor inspektoratów III łomżyńskiego i IV Suwalskiego AK, prezes rejonowy WiN. Kierując strukturami AKO w pow. łomżyńskim i grajewskim doprowadził do zajęcia Grajewa w nocy z 8 na 9 V 1945 r.. Zginął 25 sierpnia 1954 r., w czasie akcji na posterunek milicji w Przytułach.
Ppor. Stanisław Marchewka ps. „Ryba” (urodził się 15 listopada 1908 w Jeziorku koło Łomży) gdy zaczynała się II wojna światowa był  podoficerem zawodowym Wojska Polskiego. Po przegranej kampanii wrześniowej przeszedł do konspiracji. Był dowódca plutonu w ZWZ i AK, oficer AKO i WiN, przewodnik walki czynnej rejonu D AKO. Zginął jako ostatni żołnierz partyzancki w regionie. 3 marca 1957 r. został zabity we wsi Jeziorko, otoczony przez grupę operacyjną UB – MO.  „Ryba” był ostatnim żołnierzem podziemia antykomunistycznego zabitym przez aparat bezpieczeństwa w rejonie Łomży.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę