Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Z Podlaskiego może zniknąć 9 rejonowych prokuratur

Oficjalnie lista jeszcze nie jest zamknięta, ale już teraz budzi sporo emocji, bo jeżeli zostanie zatwierdzona, z mapy Polski mogą zniknąć aż 82 prokuratury. Specjalny zespół z Prokuratury Generalnej do likwidacji wytypował przede wszystkim te jednostki, w których pracuje nie więcej niż pięciu oskarżycieli.

Tylko w obszarze apelacji białostockiej zlikwidowanych może być 11 prokuratur, w tym 9 z województwa podlaskiego - w Bielsku Podlaskim, Sokółce, Grajewie, Siemiatyczach, Hajnówce, Zambrowie, Wysokiem Mazowieckiem, Kolnie i Sejnach.

Podstawowym powodem cięć są oszczędności. Szefowie prokuratur na razie niechętnie komentują plany swoich zwierzchników, ale z drugiej strony zwracają uwagę na problemy, które niewątpliwie pojawią się po likwidacji ich jednostek.

Po pierwsze - postępowania przygotowawcze wydłużą się, bo prokuratorzy zamiast pracować merytorycznie, więcej czasu spędzą w samochodach podczas dojazdów do właściwych sądów. W ten sposób wzrosną wydatki na paliwo, co ostatecznie może dać tylko pozorne oszczędności.

Po drugie - jak zauważają szefowie wytypowanych do likwidacji prokuratur zamknięcie placówek odczują przede wszystkim pokrzywdzeni, bo zamiast do pobliskiej prokuratury, będą musieli stawiać się w odległej nie raz o kilkadziesiąt kilometrów placówce.

"Istnieje ryzyko, że najbiedniejsi w ogóle nie będą stawiali się w prokuraturach, a to może poważnie zagrozić realizacji prawa ochrony pokrzywdzonych" - zauważa zastępca prokuratora rejonowego w Wysokiem Mazowieckiem, Joanna Gołaszewska.

Rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk uspokaja, że żaden z prokuratorów nie powinien stracić pracy, a przedstawiona lista to na razie wstępna propozycja. Ostateczna ma być znana w październiku. Jak zapewnia Mateusz Martyniuk, ma ona być znacznie krótsza niż obecna. (akk)

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę