Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Bądźmy bezpieczni w Internecie

Konferencję pod tym hasłem dla dzieci, młodzieży i dorosłych zorganizowały Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa z Warszawy (NASK) oraz Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości (PWSIiP) w Łomży. Najmłodsi obejrzeli zabawny spektakl interaktywny „Przygody Plika i Foldera w Sieci”, a starsi słuchali wykładów naukowych i profilaktycznych, jak bez obaw poruszać się w wirtualnej rzeczywistości.

Na otwarcie konferencji pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przybyli podsekretarz stanu Zbigniew Marciniak i dyrektor NASK Michał Chrzanowski, których powitał rektor PWSIiP prof. Robert Charmas.
- To z perspektywy łomżyńskiej uczelni znakomita okazja do nawiązania znacznie szerszej współpracy – twierdzi Ewa Zawłocka, rzecznik prasowy PWSIiP. - Pojawiła się szansa na podjęcie wspólnych projektów naszego Instytutu Informatyki z NASK. Oprócz udoskonalania przez specjalistów NASK naszej infrastruktury komputerowej, najlepsi studenci będą mogli odbywać praktyki w NASK. To dla nich cenne również dlatego, że wyróżniającym się absolwentom NASK proponuje także pracę.
O pracy w NASK – renomowanym instytucie badawczym, prowadzącym rejestr narodowej domeny .PL – nie myślą jeszcze uczniowie kl. IIc ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży, z którymi przybyła wychowawczyni Agnieszka Grużewska.
- Dzieci są zadowolone ze spektaklu, w którym pan Plik i pan Folder w zabawowej formie opowiadali o  zasadach bezpiecznego korzystania z komputera i z Internetu – mówi nauczycielka. - Ale nie tylko opowiadali, lecz także  włączali dzieci do akcji. Powiedzcie, co zapamiętałyście?
Olcia: - Pan Plik był wyższy i niedużo wiedział, a pan Folder mu wszystko wyjaśniał. Na przykład, że nie można podawać obcym adresu ani numeru telefonu.
Aneczka: - Nie można wysyłać zdjęć, na których są koleżanki i koledzy, bez ich zgody. A tak w ogóle to nie można wysyłać zdjęć nieznajomym.
Ignaś: - Nie wolno pić i jeść przy komputerze, bo może coś się wylać albo zabrudzić i będzie kłopot. Trzeba wstawać i zrobić gimnastykę. A jak komputer się zawiesi, to poprosić rodziców, żeby sprawdzili, co się stało.
- My możemy z dziećmi w szkole rozmawiać, ale to rodzice w domu muszą wytyczać granice czasowe i którymi grami pozwolą zajmować się córce czy synowi – dodaje wychowawczyni. - Najważniejsze, by wspólnie z dzieckiem ustalić i konsekwentnie przestrzegać umowy, na przykład, który dzień w tygodniu jest na gry i jak dużo czasu dziecko spędzi przy komputerze.
Walory edukacyjne i trafiającą do dzieci formę spektaklu chwaliła również przybyła z klasą Ie w SP nr 7 wychowawczyni Ewelina Sielawa. Na pochwały zasłużyli młodzi warszawscy aktorzy: Ireneusz Popiel (pan Plik) i Andrzej Szczerba (pan Folder), znani z programu telewizyjnego Zygzaki. W lubiane przez dzieci postacie wcielają się w szkołach i na konferencjach NASK.
- Staramy się być sympatycznymi rówieśnikami, przyjaciółmi, a nie srogimi pedagogami – opowiada Andrzej Szczerba. - Jesteśmy uosobieniem popularnych ikon, jakie dzieci często widzą na monitorze komputera, i pewnie dlatego bez trudu zapamiętują nie tylko nasze imiona, ale i kilka pożytecznych rad na przyszłość.
Natomiast zapamiętanie szczegółowych porad, jakich udzielali młodzieży i dorosłym specjaliści z NASK, PWSIiP i Fundacji Nauka i Wiedza, jest niemożliwe bez gęsto zapisanego notesu akademickiego. Tu przytoczmy przynajmniej problematykę wykładów: „Ochrona dzieci w internecie” - Anna Rywczyńska, „Podstawy bezpieczeństwa komputerowego” - Mariusz Szczęsny, „Problem nielegalnych i szkodliwych treści w Internecie” - Martyna Różycka, „Zabezpieczenie informacji w Internecie” - Ireneusz Mrozek, „Nowoczesna edukacja – nowoczesna technologia” - Andrzej Ciastoń, „Siecioholizm” - Paweł Kołakowski i „Jak być bezpiecznym w Sieci” - Zuzanna Polak.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę