Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

W 72. rocznicę agresji sowietów

Główne zdjęcie
Wojciech Dzierzgowski, wicewojewoda podlaski, Krzyżem Zesłańców Sybiry odznacza Franciszka Dąbrowskiego. (fot. Wiesław Wiśniewski)

Kolejną rocznicę agresji sowietów na Polskę uczczono także w Łomży. W sobotę w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego sprawowana specjalną Msze świętą w intencji Ojczyzny, po której Krzyżem Zesłańców Sybiry odznaczony został pan Franciszek Dąbrowski. Następnie przed pomnikiem sybiraków posadzono kolejny „dąb pamięci”. Tym razem poświęcony jest podporucznikowi Aleksandrowi Wykowskiemu, który zginął zastrzelony przez żołnierzy NKWD w Twerze.

(fot. Wiesław Wiśniewski)
(fot. Wiesław Wiśniewski)
(fot. Wiesław Wiśniewski)
(fot. Wiesław Wiśniewski)
(fot. Wiesław Wiśniewski)
(fot. Wiesław Wiśniewski)
(fot. Wiesław Wiśniewski)
(fot. Wiesław Wiśniewski)
(fot. Wiesław Wiśniewski)
(fot. Wiesław Wiśniewski)

Dąb pamięci sadziły dwie córki śp. por. Wykowskiego Aleksandra Wykowskiego, oraz prawnuk Mariusz Chrzanowski (wiceprzewodniczący Rady Miasta Łomża,) a także uczeń Szkoły Podstawowej  nr 5 oraz członek Związku Sybiraków.

Aleksander Wykowski urodził się w 1905 roku we wsi  Guty (Gm. Piątnica).  W 1939 r. został powołany do służby wojskowej w obronie ojczyzny. Przez  dowództwo Wojska Polskiego skierowany do obrony wschodnich granic kraju. Schwytany przez wojska radzieckie, a następnie przewieziony do więzienia w Ostaszkowie. Wraz z nim w obozie przebywało  ponad 6 300 polskich jeńców.  Aleksander Wykowski  znajdował się  na  liście wywozowej  nr 058/4 z maja 1940 r., na podstawie której został wywieziony do wewnętrznego więzienia Zarządu NKWD w Kalinie (obecnie Twer), w której w specjalnie przygotowanej celi został zabity strzałem w tył głowy. Zwłoki zostały przewiezione i pogrzebane w oddalonej o  około 25 km  wsi Miednoje.

13 kwietnia 1940 roku rodzina Aleksandra Wykowskiego (żona wraz z trójką dzieci) została decyzją władz sowieckich wywieziona na przymusowe zesłanie do Kazachstanu rejon Kokczetawa. Była  to druga masowa deportacja ludności polskiej na Syberię, a  ogarnęła tych, których członkowie rodzin zostali ujęci przez wojska radzieckie  jako żołnierze Wojska Polskiego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę