Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Planują inwestycje za miliony...

Główne zdjęcie
Henryk Majchrzak prezes PSE Operator i Marek Wróblewski prezes Elbud Warszawa

Ponad 200 mln zł będzie kosztowała budowa linii energetycznej 400kV Ełk – Łomża, a kolejne niemal 100 mln zł budowa stacji energetycznej 400kV Łomża. Obie inwestycje mają być ukończone w 2015 roku, a ich inwestorem jest PSE Operator. Dziś w Starostwie Powiatowym w Łomży prezes firmy Henryk Majchrzak podpisał umowę na budowę linii 400kV Ełk – Łomża oraz porozumienie z samorządowcami na budowę stacji elektroenergetycznej na terenie gminy Łomża.

Henryk Majchrzak prezes PSE Operator i Marek Wróblewski prezes Elbud Warszawa
Henryk Majchrzak prezes PSE Operator i Marek Wróblewski prezes Elbud Warszawa
Starosta łomżyński Lech Szabłowski, wójt gminy Łomża Jacek Nowakowski i prezes PSE Operator Henryk Majchrzak
Starosta łomżyński Lech Szabłowski, wójt gminy Łomża Jacek Nowakowski i prezes PSE Operator Henryk Majchrzak

Umowa na budowę linii elektroenergetycznej 400kV Ełk – Łomża zawarta pomiędzy PSE Operator a konsorcjum firm PBE ELBUD Warszawa oraz PBE ELBUD Katowice opiewa na „200 – 250 mln zł” (tak mówił  Henryk Majchrzak). To umowa w tzw systemie zaprojektuj i zbuduj. Wykonawca ma także uzyskać zgody od wszystkich właścicieli gruntów na całej długości sieci – ok. 85 km – na   posadowienie na ich terenie słupów wysokiego napięcia. 
- Oczekujemy do wykonawcy aby godziwie i rzetelnie podszedł także do tej części przedsięwzięcia – mówił Henryk Majchrzak prezes PSE Operator.
Linia będzie przechodziła przez tereny11 gmin. Po drodze będzie około 2000-2400 właścicieli ziemi z którymi indywidualnie trzeba będzie uzgodnić przebieg sieci, ale także i opłaty czy ewentualne odszkodowania.
- Płacimy za postawienie słupa i to jest od 2 do 7 tys zł, ale także za służebność gruntu – tym wypadku szacujemy te koszty na ok. 20 mln zł i ewentualne odszkodowania za zniszczenie upraw jeśli w trakcie prac do tego by doszło – mówi Marek Wróblewski, prezes Elbud Warszawa.    
W jego ocenie to właśnie proces uzgadniania przebiegu sieci, negocjacje z właścicielami, i wymogi związane z przejściem linii przez obszar Natura 2000 pod Łomżą będzie najtrudniejszym i najbardziej czasochłonnym elementem całego przedsięwzięcia.
- Samą linię jesteśmy w stanie wybudować w ciągu jednego roku – dodaje Wróblewski, podkreślając, że budowa zgodnie z planami ma rozpocząć się na początku 2014 roku.
Warto dodać, że linia Ełk - Łomża jest tylko częścią projektowanego połączenia energetycznego Polski z Litwą.  

Tymczasem we wrześniu 2009 roku ma zakończyć się budowa stacji 400 kV Łomża. „Za chwilę” ma zostać ogłoszony przetarg na realizacje tej inwestycji. Choć jest realizowana w ramach projektu budowy linii Ostrołęka – Narew jest ona także kluczowa dla linii Ełk - Łomża, bo to właśnie tu ma nastąpić wprowadzenie energii z Litwy (z planowanej do wybudowania elektrowni atomowej) do polskiego systemu. Koszty budowy test stacji prezes PSE Operator szacuje na 80-100 mln zł.  I współpracy przy jej budowie dotyczyło podpisane dziś porozumienie. Stronami byli PSE Operator,  starosta łomżyński  i wójt gminy Łomża.
- Mieszkańcy nie zdają sobie sprawy z tego co ta umowa daje naszej gminie – mówił wójt Jacek Nowakowski dodając, że „teraz dociera do mnie, że podpisuję najważniejsza umowę w historii gminy”.
Wójt wyliczył, że po oddaniu inwestycji gminny budżet powiększy się o ok. 3 mln złotych rocznie.

Jak podano w komunikacie dotyczącym podpisania porozumienia „szczególną wagę strony porozumienia przywiązują do rzetelnego informowania o przygotowywanej inwestycji, niezbędnego dla uzyskania akceptacji społecznej”.  

W uroczystości uczestniczył m.in. podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Dariusz Bogdan i wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę