Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Oratorium „Psalmy Dawida” w łomżyńskiej Katedrze

Uroczystym koncertem w łomżyńskiej Katedrze rozpoczął się VII Festiwal Sacrum et Musica. Zespół muzyki sakralnej Lumen, z towarzyszeniem Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego oraz chórów szkół średnich i muzycznych z Łomży, a także z Ostrołęki, wykonał Oratorium „Psalmy Dawida”. Kompozytor, Zbigniew Małkowicz, połączył w swym najnowszym utworze wiele wpływów i elementów: klasykę, pop, gospel oraz soul, z opartymi na Biblii tekstami. - Dzisiejszy koncert był wspaniały – ocenia Marzena Małkowicz z zespołu Lumen. Muzyka, orkiestra, połączone chóry dały rewelacyjny efekt. W wielu momentach, mimo tego, że sama brałam w tym udział, jako solistka, miałam ciarki na plecach! Myślę, że po tym koncercie wszyscy wyszli nasyceni muzyką i Duchem.

Festiwal Sacrum et Musica zainaugurowało już w sierpniu Preludium festiwalowe, czyli koncerty w Łomży, Piątnicy i Ostrowi Mazowieckiej. Jednak uroczysta inauguracja Festiwalu przyciągnęła do Katedry prawdziwe tłumy. Zespół Lumen jest już bowiem doskonale znany łomżyńskiej publiczności – był to ich trzeci występ w naszym mieście. Oratorium „Psalmy Dawida”, z tekstami napisanymi na podstawie biblijnej „Księgi Psalmów” to - podobnie, jak wcześniejsze utwory Zbigniewa Małkowicza - duża forma wokalno – instrumentalna,  opierająca się przede wszystkim na idealnym zgraniu partii wokalnych, zarówno solowych i chóralnych oraz instrumentalnych. Pieśni były przeplatane narracją, będącą jednocześnie wprowadzeniem do poszczególnych utworów i łączącą poszczególne fragmenty w całość. Większość songów składających się na „Psalmy Dawida” może istnieć samoistnie, jako odrębne utwory, wręcz przeboje, co skwapliwie podchwytywała publiczność, klaszcząc i śpiewając z wykonawcami. Było to tym łatwiejsze, że warstwa muzyczna tego oratorium jest bardzo eklektyczna: podstawą jest gospel i soul, ale nie brakuje też nawiązań do muzyki żydowskiej – klezmerskiej, popowych ballad i dynamicznych, porywających fragmentów, charakterystycznych dla muzyki rozrywkowej. Udział łomżyńskich Filharmoników uwypuklił zaś symfoniczno – klasyczne elementy  kompozycji Małkowicza, nadając im głębi i niemal symfonicznego rozmachu. Trzy, dysponujące głosami o różnej barwie wokalistki: Marzena Małkowicz, Aleksandra Małkowicz – Figaj i Julia Rosińska – Kopala część utworów wykonały wspólnie, ale nie zabrakło też miejsca na solowe interpretacje. W innych pieśniach na zmianę wysuwały się na plan pierwszy, lub też któraś z nich wykonywała główną partię wokalną, ze wsparciem pozostałych solistek lub chóru. Tu warto wymienić pieśń „Pan jest moim pasterzem” żarliwie zinterpretowaną  przez Aleksandrę Małkowicz – Figaj i „ Niech nas ogarnie twoja łaska” Julii Rosińskiej – Kopali. Finałem koncertu była porywająca- kilkakrotnie podchwytywana ponownie po jej zakończeniu przez publiczność -  pieśń „Niech jego imię trwa na wieki”.

- Na dzisiejszym koncercie wystąpił zespół Lumen – nasi przyjaciele z Poznania – podsumowuje Jan Miłosz Zarzycki-  dyrektor i dyrygent Filharmonii Kameralnej. Zawsze są wielką atrakcją dla publiczności, ponieważ było widać, że publiczność reaguje na nich wspaniale. Ta muzyka porywa słuchaczy i było to bardzo dobre rozpoczęcie Festiwalu. Czekają nas teraz różne koncerty: poważniejsze i mniej poważne. Na pewno nie wszystkie będą takie żywiołowe, jak dzisiejszy – to był świetny zastrzyk energii na dobry początek.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka Chamryk

230804070022.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę