czwartek, 17 października 2019 napisz DONOS@

Japońska „stacja na szlaku” w Łomży

Pomysł „stacji na szlaku”, czyli zbudowania na obrzeżach Łomży dużego i wygodnego kompleksu odpoczynkowo-rekreacyjno-edukacyjnego dla kierowców i podróżnych z dziećmi, przedstawił w łomżyńskim ratuszu profesor Masatake Wada, ekonomista z Uniwersytetu Teikyo koło Tokio. Autorskie opracowanie nosiło tytuł „Proposal of New Development Project for Lomza Region”.

Masatake Wada (fot. UM Łomża)
Masatake Wada (fot. UM Łomża)

Profesora Masatake Wada wysłuchało kilkudziesięciu przedsiębiorców, radnych i urzędników. Prezentacja z pytaniami i dyskusją zajęła blisko dwie i pół godziny. Japoński ekonomista, który w latach 1997-2000 był doradcą polskiego ministra gospodarki, przedstawił najpierw program rozwoju regionalnego „Station on the Road” - Stacja na Szlaku, jaki w roku 1993 zainicjowało Ministerstwo Transportu w Japonii. Obecnie obejmuje on w Kraju Kwitnącej Wiśni już około tysiąca certyfikowanych placówek. Właśnie na tym programie opiera się propozycja „nowego rozwoju” dla Łomży i regionu. Na czym polega?
- Na powierzchni pięciu hektarów powstały czynne całą dobę bezpłatne parkingi z dostępem do czystych toalet i ze stacją paliw – opowiadał profesor, biorąc za przykład stację na szlaku w liczącej 4 tys. mieszkańców wsi Kawaba, przed laty bardzo podupadłej, leżącej przy drodze krajowej ponad 100 km na północ od Tokio. - W okolicy, która w naszym kraju jest „zwyczajna i nudna”, stanęło też kilka budynków, mieszczących biuro informacji turystycznej, halę ze stoiskami targu rolnego i  restauracje z miejscowymi wyrobami. Ciekawostką było zbudowanie także mini browaru, jogurtowni i masarni, aby nie tylko wyrabiać piwo, jogurty i kiełbaski do konsumpcji czy na wynos, ale także pokazać ich produkcję. Oprócz tego, wewnątrz pagórkowatego terenu, otoczonego zabudowaniami w tradycyjnym stylu, znalazły się plantacja jagód do zerwania z krzaka, plac zabaw dla dzieci i zjeżdżalnia ze wzgórza.
Oczywiście, przekonywał profesor, celem takich kompleksów jest, przede wszystkim, zapewnienie wygodnego miejsca do odpoczynku kierowcom i podróżnym. Ponadto służą one upowszechnianiu miejscowej kultury, tradycji, produktów kulinarnych i wiedzy o atrakcjach regionu. Mogą być miejscem wystaw i wydarzeń, organizowanych przez miejscową społeczność. Wspierają mieszkańców w tworzeniu i prowadzeniu małych firm, zaopatrujących i obsługujących stację na szlaku. Stację Kawaba prowadzi spółka: 60 procent akcji ma samorząd lokalny, a pozostałe 40 proc. lokalna spółdzielnia rolnicza (400 dostawców!) i izba przemysłowo-handlowa. Sukcesem Kawaba stała się milionowa rzesza ludzi, odwiedzająca tę stację co roku, 19 miejsc pracy etatowej i 40 na zlecenie dla miejscowych oraz to, że po latach do podupadłej kiedyś wsi zaczęli powracać z dużych miast jej dawni mieszkańcy.
Japoński model Station on the Road prof. Masatake Wada zaproponował do dyskusji i „uatrakcyjnienia” władzom Łomży, przedsiębiorcom i rolnikom. Rzadko wchodził w szczegóły miejscowych uwarunkowań, na co zwracali mu uwagę dyskutanci. Z realiów, na jakie powołał się profesor, warto wymienić atrakcyjną bliskość Biebrzańskiego Parku Narodowego, popularność w stolicy serka wiejskiego OSM Piątnica i złocistego piwa Browaru Łomża. Zdaniem profesora, łomżyńska stacja na szlaku mogłaby mieć budynki drewniane w tradycyjnym dla Kurpi stylu i maszty na gniazda bocianie. Łomża powinna na to przedsięwzięcie, po dopracowaniu szczegółów, szukać pieniędzy we współpracy z kapitałem prywatnym w funduszach krajowych i funduszach strukturalnych UE.
- To pomysł skrojony na naszą miarę i może na nasze możliwości – podziękował profesorowi za prezentację wiceprezydent Łomży Beniamin Dobosz. - Stwarza nam unikalną szansę stania się pionierami w turystyce „drogowej” (to nawiązanie do wypowiedzi naukowca, że stacje na szlaku stały się w Japonii także celem wycieczek).
Spotkanie w łomżyńskim ratuszu było częścią kilkudniowej wizyty prof. Masatake Wada, który w środę, 6. września br., wygłosi wykład w WSZiP im. Bogdana Jańskiego, gdzie gościł w marcu 2008 r. podczas Dnia Japońskiego. Wizytę ekonomisty zorganizowali wspólnie, m.in.: Barbara Szmidt z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, radny Janusz Nowakowski i przewodniczący Rady Miejskiej Łomży Maciej Borysewicz.

Mirosław R. Derewońko


 
180410021817.gif
190904015236.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę