Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Legalne, ale „może podważać zaufanie społeczne do władz miasta”

Firma której współwłaścicielem jest kierownik Biura Obsługi Urzędu Urzędu Miejskiego w Łomży wygrywa przetargi ogłaszane przed podległe miastu instytucje. W nazwie firmy jest imię i nazwisko kierownika BOU, którego na tę funkcję - bez konkursu - w maju, najpierw jako pełniącą obowiązki, (teraz już bez p.o.) powołał prezydent Mieczysław Czerniawski. Z sześciu rozstrzyganych w wakacje przetargów, do których przystąpiła firma kierownika BOU, wygrała cztery. Łącznie ich wartość sięga 530 tys zł. Ratusz twierdzi, że to nic nadzwyczajnego i że wszystko jest legalnie... - Sytuacja, w której urzędnik piastujący funkcję kierowniczą, wygrywa przetargi w urzędzie miasta, w którym jest zatrudniony, może podważać zaufanie społeczne do władz miasta – mówi Anna Wojciechowska-Nowak z Programu Przeciw Korupcji Fundacji Batorego.

11 lipca ratusz informował o wyborze najkorzystniejszej oferty na modernizację wejścia głównego do budynku Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łomży, 13 lipca o wyborze najkorzystniejszej oferty na wymianę pokrycia dachowego nad aulą budynku II LO im. M. Konopnickiej i o wyborze najkorzystniejszej oferty na wzmocnienie elementów konstrukcyjnych w budynku II LO im. M. Konopnickiej w Łomży, a 31 sierpnia o wyborze najkorzystniejszej oferty na „Remont dachu na budynku III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży”. Wszystkie te przetargi wygrała jedna firma. W jej nazwie są imiona i nazwiska współwłaścicieli, a  jednym z nich jest właśnie nowy kierownik Biura Obsługi Urzędu Miejskiego.     
Odpowiadając na nasze pytania Łukasz Czech, z Wydziału Organizacji i Obsługi Urzędu Miejskiego w Łomży, przytacza zapis Art. 30. pkt. 1 Ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, który określa, że „pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, nie może wykonywać zajęć pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych, wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność oraz zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy”.
- Zakres obowiązków Kierownika Biura Obsługi Urzędu nie pokrywa się z zakresem działalności firmy (...) z Łomży. Nie występuje więc w tym przypadku sprzeczność lub konflikt interesów, o którym jest mowa w przytoczonej ustawie – podaje Czech.
Tłumaczy też, że „kierownik Biura Obsługi Urzędu nie ma żadnego wpływu na ogłaszanie przetargów remontowych, tryb przyjmowania ofert, nie uczestniczy również w komisjach konkursowych”, zaś sama formuła przetargu wyklucza „jakiejkolwiek możliwości ingerencji w złożone oferty bądź wyniki przetargów”.
Prosiliśmy o wypowiedź na ten temat prezydenta Mieczysława Czerniawskiego, ale jego komentarza w tej sprawie przez kilka dni nie otrzymaliśmy. 

Tymczasem Anna Wojciechowska-Nowak z Fundacji Batorego -  fundacji która od 11 lat prowadzi program „Przeciw korupcji”, którego celem jest przeciwdziałanie korupcji i zwiększenie przejrzystości w życiu publicznym twierdzi, że „sytuacja, w której urzędnik piastujący funkcję kierowniczą, wygrywa przetargi w urzędzie miasta, w którym jest zatrudniony, może podważać zaufanie społeczne do władz miasta”.
-  W odbiorze społecznym mogą powstawać wątpliwości, czy przetargi są prowadzone w sposób bezstronny i w pełni rzetelny, czy pozostali oferenci mieli równe szanse w ubieganiu się o zamówienie publiczne, czy pieniądze publiczne zostały spożytkowane sposób maksymalnie efektywny - odpowiada Anna Wojciechowska-Nowak. - Na szczęście polskie samorządy coraz częściej rozumieją, że mają zobowiązanie wobec swoich mieszkańców dbania o przejrzystość działań, a tym samym budowania zaufania społeczności lokalnej – dodaje.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę